Obama kvůli zdravotní reformě zažívá zatím nejtěžší chvíle

Americký prezident Barack Obama v těchto dnech zažívá zřejmě nejtěžší chvíle od svého lednového nástupu do úřadu. Zadrhla se totiž zdravotní reforma, na kterou již ve volební kampani kladl velký důraz a kterou považuje za svou domácí prioritu. Bílý dům nad tímto tématem kvůli hlasité kritice republikánů a vlastní váhavosti ztratil kontrolu a v současné době přemýšlí, jak ji získat zpět.

Reforma by měla přinést zdravotní pojištění asi 47 milionům nepojištěných Američanů. Podle pozorovatelů Obama při jejím prosazování pravděpodobně zejména doplatil na to, že se ji pokusil prosadit i s pomocí republikánů, byť mají jeho demokraté v obou komorách Kongresu pohodlnou většinu.

Stoupenci změny Obamovi vyčítají, že dopustil, aby se debata o reformě zaměřila na technické detaily, a ne na její „morální apel“. „Všichni jsou velmi nervózní,“ řekl listu Wall Street Journal zdroj z demokratického vedení Kongresu. Dodal, že demokraté by při informování potřebovali stejně úderné heslo, jako byl slavný výrok „Je to o ekonomice, blbče“, který kdysi ve své volební kampani použil někdejší prezident Bill Clinton. Jinak prý nepřestanou ztrácet půdu pod nohama pod palbou kritiky svých oponentů. Republikáni na reformu útočí zejména kvůli tomu, že chtěla zavést veřejné pojištění jako konkurenci komerčního pojištění, které si ne každý Američan může dovolit. Řada kritiků Obamovu administrativu obviňovala z toho, že se v zemi pokouší zavést socialismus, kdy stát bude rozhodovat o zdraví občanů.

Velmi populárním spojením se pak v USA staly „komise smrti“, které by prý po schválení reformy rozhodovaly o tom, kdo léčbu dostane a kdo ne. Obama tak zároveň čelil lidem, kteří ho označovali za agenta socialismu, i lidem, kteří jej naopak přirovnávali k nacistům a jejich eutanazii. Na komentářové stránce listu Washington Post se v této souvislosti objevil názor, že šílená tvrzení jsou tradiční součástí americké veřejné diskuse.

Obama se nicméně dostal do defenzivní pozice a spolu s demokratickými zákonodárci se jal reformu obhajovat na neformálních mítincích v amerických městech. Řada těchto akcí, na něž dorazili i odpůrci reformy, se ale odehrála ve vzrušené atmosféře a americká média pak místo o reformě přinášela spíš zprávy o jednotlivých incidentech.

Na konci minulého týdne navíc ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová uvedla, že veřejné pojištění není klíčovou součástí reformy, byť z dosavadních Obamových vyjádření vyplýval opak. Prezident se rázem stal terčem kritiky i ve vlastní straně a mezi svými stoupenci. Zástupci jejího liberálního křídla uvedli, že veřejné pojištění je neodmyslitelnou součástí zdravotní reformy. Naopak pravicovější demokraté prosazují pojištění prostřednictvím neziskových družstev. Situace kolem reformy je tak stále nepřehlednější.

A odráží to i průzkumy veřejného mínění. Šetření pro televizní stanici NBC News v úterý ukázalo, že 47 procent nesouhlasí se způsobem, jakým Obama zdravotní reformu zvládá. Opačný názor mělo 41 procent respondentů. Klesá i podpora reformy.

Obamu navíc kvůli váhavosti začínají kritizovat i komentátoři, kteří mu dosud byli nakloněni. Server Politico například upozornil na sloupek v New York Times, který se ptal: „Tohle že je reforma? A proč se pojišťovny a farmaceutický průmysl usmívají?“ Komentátorka liberální stanice MSNBC Rachel Maddow zase Obamu kritizovala za „kolaps politických ambicí“ a uvedla, že voliči dali demokratům většinu hlasů v obou komorách Kongresu právě proto, aby prosadili změny.

Demokraté její přání pravděpodobně vyslyší. Deník New York Times dnes uvedl, že straně je stále jasnější, že reformu bude muset prosadit sama. Republikánům podle jejích představitelů nejde ani tak o reformu, ale o to, aby získali politické body. Ani samostatný postup ale není bez rizik, Obama totiž bude muset najít kompromis i mezi demokraty.

Zároveň se zřejmě změní i způsob, jakým americký prezident tuto klíčovou reformu prosazuje na veřejnosti. Zatímco dosud zdůrazňoval finanční neudržitelnost dosavadního modelu financování zdravotní péče v USA a počet nepojištěných, nyní bude podle řady demokratů muset vysvětlit pojištěným členům střední třídy, co reforma přinese jim.

„Pokud chcete prodat něco tak velkého a monumentálního a převratného, jako je zdravotní péče, nemůžete to dělat při zemi. Musíte vyrůst,“ řekl listu New York Times jeden z demokratických stratégů. Zda se to Obamovi povede, by mělo být jasné už na konci léta, kdy by americký prezident podle deníku měl přijít s novým přístupem. Pokud neuspěje, čeká ho první a zřejmě i zásadní porážka na domácím politickém kolbišti.

Share Button