Nový portál informuje o lécích; půjdou předepsat i přes internet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes zprovoznil nový internetový portál, který bude veřejnost informovat o všech lécích registrovaných v ČR. Od počátku ledna funguje také nový elektronický systém, jehož prostřednictvím mohou lékaři pacientům předepisovat léky přes internet. Novinářům to dnes v Praze řekl ředitel ústavu Martin Beneš.

Na novém portálu se lidé o všech lécích dozvědí, na jaké choroby působí a jakým způsobem se podávají. Budou zde uveřejněny také ceny léků a informace o úhradách od pojišťoven.

Součástí portálu je i encyklopedie léků a výkladový slovník; i laici se podle nich mohou dozvědět, jaké léky se na které nemoci používají. Encyklopedie i slovník se budou postupně doplňovat. Zájemci zde budou moci také pokládat konkrétní dotazy odborníkům, podle Beneše by jim měli odpovědět do 24 hodin.

Přes internet budou moci také lékaři předepisovat léky, zatím s výjimkou opiátů a psychotropních látek. Nový systém elektronického předepisování léků ústav zavedl 1. ledna. Za první týden se k němu podle Beneše sice připojila pouze desítka lékáren; ostatní tak však budou muset učinit do konce března. Od dubna by potom elektronické recepty mělo přijímat všech asi 2600 lékáren v Česku.

Informace o všech předepsaných a vyzvednutých lécích od všech pacientů bude SÚKL shromažďovat v elektronickém registru nazvaném „centrální úložiště“. Systém je důkladně zabezpečen, data jsou podle Beneše chráněna před lidmi, kteří k nim nemají mít přístup.

Pacient bude mít přístup pouze ke svým datům, lékaři a lékárníci pouze k informacím o lécích, které sami předepisovali nebo vydávali; k dalším datům se dostanou pouze se souhlasem jednotlivých pacientů. Všechny zápisy i nahlédnutí do systému budou přesně evidována.

Nyní pacienti mohou do systému vstoupit pouze na kontaktních místech pro komunikaci s úřady zvaných CzechPOINT. SÚKL plánuje, že později by se mohli připojovat běžně přes internet.

Share Button