Nový HIV virus z Kamerunu, plicní mor v Číně, cholera v Etiopii

Francouzští vědci objevili novou variantu HIV

Tým francouzských virologů identifikoval novou variantu viru HIV typu 1, který stojí za většinou případů onemocnění AIDS. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor.

Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu.

V Číně už dva mrtví na plicní mor, zasažené město v izolaci

Už dva lidé v Číně zemřeli na nákazu plicním morem. Informoval o tom dnes agentura Nová Čína. Město C‘-kche-tchan v severozápadní provincii Čching-chaj, kde choroba propukla, úřady uzavřely, aby zabránily jejímu šíření.

První obětí nemoci byl dvaatřicetiletý pastevec, druhou jeho sedmatřicetiletý soused Tan C‘. Morem je infikováno dalších deset osob. Většina z nich patří mezi příbuzné prvního zemřelého a nachází se v nemocniční izolaci, kde postupují léčbu. Ostatních zhruba 10.000 obyvatel města v převážně Tibeťany obývané provincii je v karanténě.

Do postižené oblasti už byl podle agentury vyslán tým specialistů. Místní úřady zároveň vyzvaly všechny, kteří navštívili město C‘-kche-tchan od poloviny července a mají horečku nebo kašel, aby vyhledali lékaře.

Zatímco dýmějový mor se přenáší štípnutím blechy a lze ho léčit pomocí antibiotik, plicní mor patří podle WHO mezi nejsmrtelnější infekční choroby. Člověk na něj může zemřít už do 24 hodin od nakažení, tvrdí organizace.

Epidemie cholery v Zimbabwe si vyžádala přes 4000 mrtvých

Celkem 4288 mrtvých si v Zimbabwe za uplynulých jedenáct měsíců vyžádala epidemie cholery. Oznámil to zimbabwský ministr zdravotnictví Henry Madzorer. Zároveň podle dnešních informací zahraničních médií upozornil, že v zemi nebyl již od 3. července hlášen žádný nový případ nakažení cholerou a že tedy epidemii považuje za ukončenou.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) šlo o nejhorší epidemii cholery v Africe za posledních 15 let. Nemoc byla zaznamenána celkem u téměř 10.000 osob.

Cholera je střevní infekcí, která se šíří kontaminovanou potravou a vodou, způsobuje těžké průjmy a dehydrataci organismu a bez náležité léčby i smrt. V běžných podmínkách se dá nemoci předcházet a je léčitelná, ale ekonomická a politická krize v Zimbabwe způsobily téměř úplný kolaps tamního zdravotnického systému.

Share Button