Nevybírání poplatků snížilo příjmy ostatním lékárnám až o 70 pct.

Nevybírání regulačních poplatků od pacientů v lékárnách ve vlastnictví krajů snížilo příjmy ostatních lékáren o 30 až 70 procent a počty receptů od pacientů o 30 až 60 procent. Vyplynulo to z analýz České lékárnické komory (ČLnK), které dnes dostali novináři. Důsledkem finančního propadu je omezování provozní doby a propouštění zaměstnanců. Již po prvním měsíci nevybírání poplatků se objevil i případ, kdy lékárna musela ukončit provoz. Novinářům to dnes řekl prezident ČLnK Stanislav Havlíček.
Uvedl, že v důsledku nerovné soutěže s krajskými lékárnami jsou vážně poškozovány ostatní lékárny a je ohrožena dostupnost lékárenské péče pro pacienty. Lékárníci na mimořádném sněmu v Ostravě se tuto sobotu shodli, že pokud nejsou příslušné instituce schopny zamezit protizákonnému nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách, pak je jediným možným řešením úplné zrušení regulačních poplatků za položku na receptu v lékárnách.
Náchodské okresní sdružení lékárníků vyzvalo počátkem března otevřeným dopisem ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou (ODS), ať situaci urychleně řeší. Ministryně zatím nereagovala, uvedl Havlíček.
Komora podle něj podpoří každý legislativní návrh, který ke zrušení poplatků povede. Nedůvěru ve schopnost státu vymoci dodržování zákona v krajích vyjádřili lékárníci v žalobě adresované „Nejvyššímu spravedlivému soudu“. Sami také zformulovali rozsudek: „ministerstvo zdravotnictví je povinno do tří dnů od právní moci rozsudku přimět kraje k respektování zákona, k vybírání regulačních poplatků a k nezneužívání veřejných prostředků. Dále je povinno se omluvit všem lékárníkům, kteří regulační poplatky vybírají, za způsobené útrapy.“
Z průzkumu České lékárnické komory vyplynulo, že 94 procent jejích členů chce dodržovat zákon a poplatky vybírat. Byly dokonce zaznamenány případy lékárníků, kteří raději dali výpověď, než by poslechli příkaz majitele lékárny, aby poplatky nevybírali.
Krajské lékárny se potýkají s náporem pacientů, nárůst práce je o 30 až 200 procent. Administrativa kolem odpouštění poplatků prý bere lékárníkům čas na rozhovor s pacientem. Jitka Gieblová ze soukromé lékárny v Ústí nad Orlicí uvedla, že za ní přichází řada pacientů s lékem vydaným v krajské lékárně, aby jim vysvětlila, jak lék správně užívat.
Havlíček poznamenal, že i kdyby lékárníci „klesli tak hluboko, že by nerespektovali zákon“, nemohou si dovolit přispívat pacientovi na regulační poplatek, žádnými veřejnými fondy k tomu nedisponují.
Lékárnická komora poslala v polovině února Evropské komisi podnět kvůli postupu krajů, které platí za pacienty regulační poplatky ve svých lékárnách a nemocnicích. Tento týden ji následoval provozovatel soukromé sítě dr. Max Česká lékárna a.s. Svaz evropských lékárníků stížnost českých kolegů podpořil. Lékárníci považují postup krajů za porušování nebo alespoň obcházení zákona. Trvají na tom, že musejí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele.
Také ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) postup krajů zpochybňuje. Domluvila se už se šéfy zdravotních pojišťoven, že provedou kontroly v krajských zařízeních a zahájí správní řízení s těmi, která peníze nevybírají. První správní řízení již začala ve Středočeském kraji. Zařízením hrozí pokuta až 50.000 korun, a to i opakovaná.
Krajům také hrozí, že přijdou o dotace ze státního rozpočtu. Vláda to vysvětluje tím, že když mají kraje dost peněz na tyto účely, dotace nepotřebují. Ministerstvo vnitra již z pověření vlády začalo prověřovat, zda jednotlivé kraje postupují v souladu se zákonem, když hradí poplatky za pacienty. Místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to označil za zastrašování, zásahy do rozpočtové autonomie krajů odmítl.

Share Button