Nejstarší medikamenty světa obsahovaly alkohol

Zbytky nejstaršího léku vyrobeného lidmi našli vědci ve více než 5000 let starých nádobách z Egypta. Informuje o tom zpravodajský server BBC, podle něhož lektvar obsahoval kromě směsi bylin také alkohol.

Nádoby pocházejí z hrobky jednoho z prvních egyptských faraonů Škorpiona I. a z dalších hrobů v jižním Egyptě, z nichž nejstarší jsou datovány rokem 3150 př.n.l.

Chemická analýza odhalila v láhvích zaschlé stopy vína a řady bylin, které mají známé léčivé vlastnosti a o jejichž přimíchávání do piva, vína či jiných tekutin pro lékařské účely hovoří egyptské písemné zdroje.

Podle agentury AP se v nádobách našly mimo jiné pozůstatky pelyňku, saturejky a možná také meduňky, máty, šalvěje, tymiánu, koriandru, kasie a ožanky.

Přítomna byla rovněž pryskyřice, jejíž přidávání do vína s cílem předcházet nemocem bylo ve starověku rozšířené kupříkladu v Číně a přetrvalo až do středověku.

„Ukazuje se, že lidé metodou pokus-omyl objevovali již před více než 5000 lety léky a že alkoholické nápoje sehrály v tomto procesu klíčovou roli,“ uvedl šéf výzkumu Patrick McGovern, profesor antropologie z Pensylvánské univerzity.

Share Button