Nákup vakcín je boj s časem, zatím prohráváme

Česko nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, na svém mimořádném zasedání o tom dnes rozhodla vláda. Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, stát chce nechat očkovat především zdravotníky. Očkovací látky dodá firma GlaxoSmithKline (GSK). Druhým zájemcem na dodání byla společnost Novartis. Po jednání vlády to řekl premiér Jan Fischer. Vakcíny stát přijdou na 220 milionů korun. V ČR bylo zatím potvrzeno 217 nákaz, nikdo nezemřel. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková přiznala, že smlouva, kterou dnes podepíše, není pro ČR výhodná.

Firma prý není schopna stoprocentně garantovat termíny ani objemy dodávek, není ani ochotna nést finanční následky při výskytu vedlejších účinků. Navíc v případě sporů vyplývajících ze smlouvy se prý bude rozhodovat podle britského práva. Ministerstvu se údajně nepodařilo získat informace z jiných zemí EU, aby zjistilo, za jakých podmínek se podepisovaly smlouvy jinde.

Jednání s pozice síly

Tisková mluvčí GSK Eva Šebestová dnes ČTK řekla, že milion dávek pandemické vakcíny bylo maximum, které mohla ČR nyní získat. „Rozdělení záruk mezi stát a výrobce je standardní a odpovídá tomu, jak se podobné smlouvy zpracovávají v celé Evropě. Smlouva, kterou podepsala ČR, je totožná se smlouvou, kterou podepsalo předtím 16 jiných evropských zemí,“ uvedla s tím, že bližší podmínky smlouvy nemůže zveřejnit.

„ČR podepisuje smlouvu za podmínek, které nejsou optimální,“ řekla novinářům Jurásková. Vláda prý doufala, že dospěje při jednání ke kompromisu, ale nepovedlo se to. „Bylo mi písemně sděleno, že pokud nepřistoupíme na nabídku, která byla ČR v minulých týdnech předložena, tak dnešním polednem končí výrobní kapacita milionu očkovacích látek pro ČR,“ dodala ministryně. Důvod, proč vláda nevýhodnou smlouvu podepisuje, prý spočívá v tom, že chtěla zajistit alespoň minimální chod státu, pokud by skutečně vypukla pandemie.

Mluvčí Novartisu Martin Klimek ČTK řekl, že rozhodnutí vlády respektují a jsou připraveni dále jednat o případných dalších dodávkách. O kapacitách je prý ale předčasné hovořit, když vakcína není registrovaná. Vláda mohla jednat ještě s firmou Baxter, která podepsala dohodu o dodávce vakcín s pěti zeměmi. Čeští zástupci s ní ale podle ministryně ani nevyjednávali, protože firma už na začátku jasně řekla, že neustoupí ze svých požadavků. U ostatních dvou firem prý byla naděje, že vláda dojde k nějakému kompromisu. Nakonec se to ale nepotvrdilo.

Původním záměrem kabinetu bylo zakoupit očkovací látky pro čtvrtinu obyvatelstva za více než miliardu korun. Nakonec se domluvil milion dávek pro půl milionu občanů, protože by je prý firma nestihla dodat včas. Navíc by hrozilo riziko nežádoucích účinků pro více lidí.

Vakcíny se testují, dodávky v říjnu

Vakcína GSK proti pandemické chřipce se nyní testuje na 9000 dobrovolnících. Výsledky se očekávají podle Šebestové v září a první dodávka vakcíny v říjnu. Podle ministryně však zřejmě firma nestihne dokončit test vedlejších účinků do podzimu, registrace očkovací látky by měla být až koncem roku. Dodávky budou týdenní, očkovat se bude nejméně šest až osm týdnů. Očkováni budou zejména vybraní zdravotníci, vláda se ještě dohodne na tom, jestli se seznam očkovaných rozroste také o některé hasiče, vojáky či policisty.

Jurásková uvedla, že firmy jsou si vědomy svého výhodného postavení v situaci narůstajících počtů nemocných prasečí chřipkou. Jednání tak nebylo zcela standardní. Podle náměstka Marka Šnajdra vakcíny nabízejí pouze čtyři firmy na světě.

Když není puška i obušek pomůže

Ministerstvo bude doporučovat lidem, aby se nechali naočkovat také proti běžné sezónní chřipce, která má stále závažnější charakter. Ročně jí v Česku podlehne na 2500 lidí, zejména starších a oslabených.

V Evropě bylo zatím nahlášeno téměř 41.000 případů nákazy virem prasečí chřipky. Podle
Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí zatím chorobě v zemích EU a okolí podlehlo 73 lidí. Jen za 24 hodin (vypočteno do čtvrtka 17:00) bylo nahlášeno 782 nových případů. Nejvíce nákaz hlásí Německo a Velká Británie. Celkem na světě zatím nemoc podle oficiálních statistik byla zjištěna u téměř 245.000 lidí a vyžádala si bezmála 2400 obětí.

Share Button