Nakažených A(H1N1) je na 8500, první případy v Turecku a Indii

WHO k dnešku registruje virus chřipky A(H1N1) v 36 zemích, nejvíce v USA (4714) a Mexiku (2895), kde její epidemie vypukla. Potvrzených obětí je podle organizace doposud 72. V pátek evidovala 7520 infikovaných a 65 mrtvých.

Počet lidí prokazatelně nakažených takzvanou prasečí chřipkou stoupl na 8451. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Své první případy dnes podle tiskových agentur ohlásily Turecko a Indie; Japonsko má první osobu, která se infikovala doma. Druhého nakaženého zaznamenala Malajsie.

Mezitím své první případy oznámily Turecko a Indie. V Turecku lékaři virus prokázali u šestadvacetiletého Američana, který cestoval z Amsterodamu do Iráku, a ve čtvrtek ho zachytily termovizní kamery při přestupu na istanbulském letišti.

„Mužův stav je obecně dobrý, byl umístěn do izolace společně s rodinou,“ která letěla s ním,
řekl dnes turecký ministr zdravotnictví Recep Akdag. Ostatní cestující dostali antivirové léky. V Indii je prvním nakaženým třiadvacetiletý muž, který přiletěl z New Yorku.

Japonsko eviduje první případ člověka, který se zjevně infikoval doma. Testy zjistily virus v těle středoškoláka z Kóbe, který v poslední době nebyl v zahraničí. Je to již pátá nakažená osoba v dálněvýchodní zemi. Stejné příznaky vykazují další dva studenti stejné školy. Chorobu u nich již potvrdily lokální testy, úřady ale čekají na výsledky státní laboratoře. Část škol v Kóbe byla preventivně uzavřena.

Malajsie zaznamenala druhý případ nákazy u studentky, která se nedávno vrátila z USA. Do východoasijské země přicestovala stejným letem jako první pacient – její přítel. „Pravděpodobně byli spolu. Tak to asi dostali,“ vysvětlil dnes vedoucí představitel malajsijského ministerstva zdravotnictví Ramlee Rahmat. „Oba jsou ve stabilizovaném stavu. Situaci máme pod kontrolou,“ dodal.

Share Button