Nachlazení a chřipek přibylo o čtvrtinu, epidemie asi začíná

Výskyt nachlazení a chřipky za poslední týden vzrostl v Česku v průměru o 23 procent, epidemie tak zřejmě začíná. Zlínský kraj hlásí dokonce stoprocentní nárůst. Akutním onemocněním dýchacích cest včetně chřipky nyní trpí v Česku 1505 ze 100.000 obyvatel, řekl dnes ČTK epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Největší nárůst je u školáků, u nich nemocnost vzrostla asi o 39 procent, což podle Kynčla bývá častý jev na počátku epidemie.

„Situaci lze hodnotit jako počátek chřipkové epidemie v Česku,“ uvedl. Mezi regiony nejsou podle Kynčla významné rozdíly, podobně je na tom Praha, kde je 1407 nemocných na 100.000 obyvatel. Ve Středočeském kraji je nejvyšší nemocnost u dětí do pěti let, 4100 případů na 100.000 obyvatel.

Prakticky ve všech krajích i v metropoli je přes 1000 nemocných na 100.000 obyvatel. Nejblíže hranici epidemie je sedm krajů: Karlovarský, Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský; Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský. Nemocnost se zde pohybuje od 1500 do 2000 lidí na 100.000 obyvatel. Epidemie začíná od 2000 nemocných na 100.000 obyvatel.

Přímo chřipku má podle SZÚ 126 lidí na 100.000 obyvatel, zatímco minulý týden to bylo 53 lidí na stejný počet obyvatel. Podle Kynčla však v tomto čísle řada chřipkových onemocnění není obsažena.

„Lze konstatovat, že v podstatě celá západní Evropa je ve fázi plošné epidemie, avšak některé země jsou již za jejím vrcholem, jako například Portugalsko, Španělsko, částečně jižní a střední Anglie,“ řekla ČTK ostravská krajská hygienička Helena Šebáková.

Podle epidemiologů se do Česka šíří z Německa a Rakouska chřipkový virus typu A. Jde o typ, proti němuž se lidé mohli letos nechat naočkovat. Kdo očkování podstoupil, může být klidný, pravá chřipka se mu vyhne.

Chřipkový virus typu A potvrdili epidemiologové například u dvou onemocnění na Vysočině. „Lékaři vzali řadu dalších odběrů, z nichž zatím nemáme výsledky. Dá se předpokládat, že virus chřipky začíná kolovat, rozhodující bude příští týden, kdy očekáváme velký nárůst nemocnosti,“ řekla ČTK Radka Štěpánková z Krajské epidemiologické stanice v Jihlavě.

V Jihomoravském kraji u školní mládeže, která je typickým ukazatelem příchodu epidemie, je nárůst nemocnosti téměř sedmdesátiprocentní, řekla ČTK Renata Vaverková z tamní krajské hygienické stanice. Mění se podle ní i spektrum příznaků. V prosinci a počátkem ledna to bylo pokašlávání a zvýšené teploty, teď trápí lidi nejčastěji vysoké horečky, bolesti kloubů a svalů a suchý dráždivý kašel. „K těmto typickým příznakům se někdy přidávají bolesti trávícího traktu,“ popsala Vaverková.

Share Button