Na Vysočině je druhý největší výskyt klíšťové encefalitidy v ČR

Tabulku onemocnění klíšťovou encefalitidou vede Jihočeský kraj se 140 případy, na třetím místě je Středočeský kraj s 63 onemocněními. Na Vysočine loni onemocnělo 70 lidí, o devět víc než v roce 2007. Zvyšuje se výskyt onemocnění u lidí v produktivním věku nad 35 let a u starších lidí ve věku 55 až 65 let.

Spolehlivou ochranou proti encefalitidě je podle hygieniků očkování. „Účinnost očkování překračuje 99 procent, a je naprosto bezpečné,“ řekla ČTK krajská epidemioložka Alena Dvořáková. Na Vysočině dosahuje takzvaná proočkovanost populace 19 procent, což mírně převyšuje celorepublikový průměr s hodnotou 17 procent. Vzhledem ke zvýšené rizikovosti regionu z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy je však počet očkovaných lidí podle Dvořákové stále nedostatečný.

Očkování je podle hygieniků možné po celý rok, nejvhodnější je však v zimě. „Kdo plánuje v teplém počasí pobyt v přírodě, neměl by váhat, ochrana působí až za dva týdny po druhé dávce,“ řekla Dvořáková. Lidé, kteří se nestihli naočkovat přes zimu, mohou využít zkrácené očkovací schéma. Na očkovací vakcíny přispívá většina zdravotních pojišťoven.

Celorepublikově v posledních letech díky aktivnímu přístupu rodičů ubývá onemocnění u dětí a mladistvých. Dospělí by však neměli zapomínat sami na sebe. Ve věkové skupině od čtyř do 12 let je očkováno až 38 procent dětí, u nejstarších lidí se však pohybuje podíl očkovaných kolem devíti procent. Onemocnění klíšťovou encefalitidou má často komplikovaný průběh, i lehčí forma může znamenat několikaměsíční pracovní neschopnost, upozorňují hygienici.

Share Button