Na jihu Čech přibylo onemocnění přenášených klíšťaty

Na jihu Čech přibylo onemocnění přenášených klíšťaty. Tento týden vzrostl počet lidí s klíšťovou encefalitidou o 11 na 36 případů, což je o dva více než ve stejném období loni. Největší výskyt hlásí Českobudějovicko a Českokrumlovsko, kde letos klíšťata nakazila osm lidí. Více než před rokem je také lidí s lymeskou boreliózou, sdělil ČTK František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Zatímco loni za prvních 30 týdnů roku evidovali hygienici 48 potvrzených onemocnění, letos jich je 84, z toho nejvíce na Jindřichohradecku a Táborsku. „Nedá se ale rozhodně hovořit o žádném významném trendu. Vzhledem k charakteru onemocnění část letos nahlášených, potvrzených, a tedy i letos evidovaných onemocnění, způsobila infikovaná klíšťata, která byla aktivní až do podzimních měsíců loňské sezóny,“ vysvětlil Kotrba.

Za celý loňský rok hygienici v kraji zaznamenali 141 případ klíšťové encefalitidy. Nejvíce nákaz bylo na Českobudějovicku, kde onemocnělo 33 lidí, a nejméně případů hlásilo Písecko, kde klíšťata nakazila deset osob. Lymeské boreliózy bylo loni 167 potvrzených onemocnění, nejvíce na Jindřichohradecku se 44 případy. Žádné onemocnění nezaznamenali hygienici na Písecku.

Share Button