MZ chce evidenci lidí kupujících léky zneužitelné na pervitin

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce znovu umožnit evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) přikázal minulý týden Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby zničil v centrálním úložišti citlivá data pacientů, kteří si kupovali léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Sběrem těchto dat prý porušil zákon.

Podle Juráskové nadřadil ÚOOÚ ochranu osobních údajů nad ochranu zdraví. Ministryně chce zjednat nápravu novelou zákona o léčivech. Řešení představí na dnešní tiskové konferenci.

Poslanci KDU-ČSL, ODS a ČSSD předložili v pátek sněmovně návrh, aby pseudoefedrinové léky byly k dostání jen na recept. Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK řekl, že pokud po uvolnění prodeje výrazně stoupne spotřeba těchto léků, změní SÚKL registrační rozhodnutí tak, že léky s pseudoefedrinem budou jen na recept.

Evidenci lidí kupujících léky s pseudoefedrinem vedl SÚKL od května, do té doby až 70 procent prodaných balení zneužívali narkomani k výrobě drog. Lékárníci dosud ověřovali v centrálním úložišti, kolik léků si pacient v posledních 30 dnech opatřil. Na měsíc mohl každý získat maximálně dvě balení, tedy 1800 miligramů účinné látky.

Od minulého týdne, tedy po zrušení kontroly v centrálním úložišti, už vede lékárník evidenci výdeje pouze ve své lékárně. Naráz smí prodat jedno balení s 900 miligramy pseudoefedrinu.

Kupující musí předložit průkaz, koupě se ale zapisuje jen do evidence dané lékárny, dál už lékárník nic nehlásí. Narkomanům nic nebrání, aby obešli více lékáren a nakoupili zásoby. Po zrušení kontroly v centrálním úložišti zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů.

Share Button