Mnoho Australanů s H1N1 se v zimě léčilo na intenzivní péči

Jednotky intenzivní péče v Austrálii a na Novém Zélandu v uplynulé zimě, která nyní na jižní polokouli končí, registrovaly 722 pacientů léčených s takzvanou prasečí chřipkou. Výrazně to převyšuje čísla při běžné chřipkové epidemii. Vyplývá to z výsledků dnes zveřejněné zdravotnické zprávy, o které informovala agentura Reuters. V kritickém stavu většinou byli děti, těhotné ženy nebo obézní lidé.

Výzkumníci zveřejnili zprávu ve zdravotnickém týdeníku New England Journal of Medicine. Výsledky mají pomoci zdravotníkům na severní polokouli, kteří se na epidemie chřipek v zimě chystají.

„Normálně bychom na jednotku intenzivní péče s chřipkou přijali možná 30 až 40 pacientů,“ řekl jeden z výzkumníků Ian Seppelt. Letos však zdravotníci v kritickém stavu registrovali velký počet spíš mladších lidí. Dostat se na intenzivní péči s běžnou chřipkou je podle něj přitom vzácné.

Zpráva vychází z údajů 187 jednotek intenzivní péče v Austrálii a Novém Zélandu od června do srpna, kdy je na jižní polokouli zima. Podle Seppelta lidé nakažení virem H1N1, který takzvanou prasečí chřipku způsobuje, zabrali pětinu lůžek na intenzivní péči.

V australské a novozélandské populaci je asi procento těhotných žen, na intenzivní péči tvořily 9,1 procenta. Podobně lidé s indexem tělesné hmotnosti poukazujícím na silnou obezitu tvořili 28,6 procenta mezi pacienty ve vážném stavu oproti 5,3 procentům v populaci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila začátkem června „prasečí chřipku“, která se začala šířit v dubnu z Mexika a Spojených států, za pandemii. Na celém světě se podle poslední zprávy WHO ze 27. září nakazilo téměř 300.000 lidí. Nemoc má většinou mírný průběh, ale přesto si doposud vyžádala více než 4100 mrtvých, z toho nejméně 170 v Evropě. Počet hlášených případů „prasečí chřipky“ v Česku překročil 300.

Share Button