Ministerský návrh: Psát na recept místo konkrétního léku účinnou látku

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle ředitele Martina Beneše podporuje návrh ministerstva zdravotnictví, aby lékaři psali na recept místo konkrétního léku účinnou látku. Lékárník by musel nabídnout nejlevnější variantu a lidé by ušetřili na doplatcích. Účinných látek je mnohonásobně méně než léků, a tak by pro lékaře byla orientace snazší. Pacientům by se usnadnil přístup k lékům a zdravotní pojišťovny by ušetřily, konkurence by donutila firmy snižovat ceny.

„Je snazší při volbě vhodné léčby vybírat z 1300 účinných látek, než z 8300 léčivých přípravků,“ řekl ČTK Beneš. Tento způsob předepisování úspěšně zavedla řada zemí EU, například sousední Německo, dodal.

Náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že návrh byl zatím předložen k odborné diskusi. Ministerstvo plánuje, že změnu provede novelou zákona o léčivech. Návrh by tedy museli schválit zákonodárci a podepsat prezident republiky. Změna by mohla začít platit nejdříve ve druhé polovině roku.

Pro lékaře znamená ministerský návrh velkou změnu. Nemuseli by už předepisovat léky podle jejich chráněných názvů a orientovat se v nepřehledném počtu nejrůznějších variant léčivých přípravků, které se často liší jen názvem. Někteří lékaři se ale obávají zmatků, problémy by podle nich mohli mít zejména senioři, kteří jsou na své léky zvyklí.

Šnajdr doplnil, že změna by výrazně omezila korupci ve zdravotnictví. „To, že by se psala účinná látka a lékárny by musely vydávat přípravek nejlevnější, by výrazně změnilo chování farmaceutických firem. Místo marketingových aktivit typu pseudokongresů pro lékaře v Africe by zdravotní pojišťovny vypisovaly transparentní veřejné obchodní soutěže na to, který výrobce dodá účinnou látku nejlevněji. To je výhodné i pro pacienty, čím nižší cena, tím nižší doplatek,“ vysvětlil.

Zdravotní pojišťovny by tak mohly ušetřit i několik miliard korun ročně. Firmy by pod tlakem konkurence musely zlevňovat. Loni se v ČR spotřebovalo léků za zhruba 70 miliard, celé zdravotnictví má na rok 220 miliard korun.

Už nyní mají lékárníci možnost nabídnout levnější lék v rámci takzvané generické záměny, pokud s tím pacient souhlasí. Lék musí obsahovat stejnou účinnou látku a být shodný z hlediska účinnosti a bezpečnosti. Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs ČTK řekl, že lékárny zatím nemají programy, které by při zadání účinné látky poskytly výčet všech léků, v nichž je obsažena. Programy by se změně musely přizpůsobit.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ČTK řekl, že lékárníci návrh vítají. Není si ale jistý, zda bude možné jej prosadit. Připomněl, že již při předchozí změně, kdy dostali lékárníci možnost nabídnout pacientovi místo léku z receptu levnější náhradu, lékaři protestovali. Nechtěli, aby lékárníci rozhodovali o výběru léku, protože prý neznají okolnosti pacientovy nemoci. Změna přes odpor lékařů prošla.

Share Button