Měření hladiny cukru v krvi důležité pro diabetiky i zdravé lidi

„Světový den monitoringu diabetu nám připomíná, že stojíme na prahu epidemie diabetu. To nejmenší, co můžeme udělat, je podstoupit příslušná vyšetření a zamyslet se, zda svým životním stylem nesměřujeme přímo k této nemoci,“ řekl ČTK výkonný ředitel Diabetické asociace ČR Jan Engl.

Pravidelné sledování hladiny cukru v krvi je pro diabetiky nenahraditelnou podmínkou, aby se cítili dobře a jejich zdraví se nezhoršovalo. Podle zjištěných hodnot si upraví dávku inzulínu i životosprávu. Mezinárodní federace diabetu vyhlásila 14. duben za Světový den monitoringu diabetu. K tomuto dni budou spuštěny nové webové stránky.

V Česku se léčí s diabetem kolem tři čtvrtě milionu pacientů, každý devátý obyvatel je diabetik. Od roku 1975 se počet diabetiků ztrojnásobil.
Udržení správné hladiny cukru snižuje riziko rozvoje akutních i pozdních komplikací. „Akutní komplikace, jako výkyv hladiny cukru pod a nad stanovené hodnoty nelze sice ze života diabetika úplně vyřadit, ale pečlivým sledováním glykémie můžeme řadě z nich předcházet, případně na ně včas reagovat,“ vysvětlil Engl.
Monitoring diabetu zahrnuje měření cukru v krvi nalačno a po jídle a zjištění glykovaného hemoglobinu. Glykémie nalačno a po jídle dává obraz o aktuálním stavu cukru, glykovaný hemoglobin vypovídá o hladině cukru v období dvou až tří měsíců. Čím je údaj vyšší, tím je stav závažnější.
Cukrovku nelze vyléčit, ale vhodnou životosprávou a léky ji lze dlouhodobě utlumit. Příčinou nemoci je porucha vylučování inzulínu nebo jeho nedostatečný účinek.
Cukrovka prvního typu se objevuje nejčastěji v dětství, má ji sedm procent diabetiků. Začátek onemocnění je náhlý, projevuje se zvýšenou žízní, častým močením. Cukrovku druhého typu má přes 90 procent diabetiků. Vzniká v dospělosti a souvisí s obezitou. Projevuje se poznenáhlu, mnoho let nemusí mít pacient žádné příznaky. Často se projeví až komplikacemi, nezřídka vede až k amputaci nohy.
Třetí skupinu tvoří méně časté typy diabetu, například cukrovka při poruchách žláz s vnitřní sekrecí či cukrovka související s vlivem léků a chemikálií. Čtvrtým typem je cukrovka v těhotenství, postihuje asi tři procenta těhotných žen. Po porodu odeznívá.
Podle Engla by si měli kontrolovat pravidelně hladinu cukru v krvi i zdraví lidé. Při pravidelných preventivních prohlídkách je možné odhalit cukrovku v začátcích a zahájit včas léčbu.
Jednou ročně by si měli nechat změřit hladinu cukru v krvi lidé s nadváhou či obezitou (BMI nad 27), lidé z rodin, kde se cukrovka vyskytla, pacienti s vysokým krevním tlakem (nad 140/90), matky, které porodily dítě těžší než 4,5 kilogramu a pacienti s onemocněním srdce.
Všem ostatním, kterým je více než 45 let a nepatří do žádné z rizikových skupin, stačí vyšetření hladiny cukru jednou za dva roky. Zdravotní pojišťovny jim v tomto intervalu vyšetření zaplatí.

Share Button