Máte dnes chřipku? Na Tamiflu zapomeňte!

Když se zkombinuje mechanizmus účinku a administrativní opatření, která sledují jeho dodržování, může se stát lék nedostupný.

S principu mechanizmu účinku Tamiflu vyplývá, že jeho podání je nejdůležitější hned po objevení se příznaků chřipky. Účinná látka léku oseltamivir brzdí uvolňování viru z napadené buňky a jeho šíření organizmem.

Kdo sleduje moje články pravidelně tak ví, jakou důležitost přikládám ověřeným informacím, které jsou součástí registračního řízení při registraci léku. A právě v těchto dokumentech se jasně píše:

Účinnost byla prokázána v případě, že léčba byla zahájena během dvou dnů po nástupu příznaků

Ve sdělovacích prostředcích je doporučováno, že pokud nemusíte, nechoďte k lékaři. Ale jenom lékař vám může vystavit recept na Tamiflu. Navíc, pro proplacení cely léku je nevyhnutný souhlas revizního lékaře. Takže k vystavení receptu pro každého pacienta musí proběhnou jisté malé administrativní řízení. Kolik dnů bude trvat? Zmíněné dva od propuknutí příznaků?!?

A jak to vidí pojišťovna?

Pravidla úhrady antivirotik z veřejného zdravotního pojištění pro léčbu prasečí chřipky nejsou zatím stanovena. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedl tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. K léčbě běžné chřipky nyní plně hradí VZP z veřejného zdravotního pojištění dva typy antivirotik, Tamiflu a Relenza. Plná úhrada obou léků je ale podmíněna a přípravky nejsou hrazeny v případě preventivního podávání.

„Pravidla úhrady z veřejného zdravotního pojištění speciálně pro léčbu pandemické (prasečí) chřipky však nejsou zatím stanovena,“ sdělil mluvčí

To podmíněné znamená, že z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou přípravky hrazeny pacientům s vybranými onemocněními, pokud nemohli být očkováni nebo očkování selhalo, a to pouze v situaci chřipkové epidemie vyhlášené krajskou hygienickou stanicí. Toto lokální vyhlášení se doposud nekonalo, takže zdá se že pojišťovna to vidí tak, že předepisování schvalují revizní lékaři individuálně.

Jak to vidí lékaři?

Mluvčí Sdružení praktických lékařů (SPL) Irena Kudrnovská pro ČTK řekla, že o úhradě za antivirotika by měla rozhodovat pojišťovna v případě potvrzeného onemocnění prasečí chřipkou. „To znamená, že by se pacientovi musel udělat výtěr, aby se zjistilo, že skutečně měl vir prasečí chřipky,“ vysvětlila. Samozřejmě však dodala, že o přesnějším postupu bude SPL teprve jednat, protože si pravděpodobné uvědomuje, že v souvislosti s mechanizmem účinku léku je to do značné míry bludný kruh.

No dobře, tak si těch cca 800Kč za jednu dávku zaplatím ze svého. Recept mám od obvoďáka a zajdu do lékárny a…

Lékárníci Tamiflu nevidí

Při konzultaci dne 9.11 večer s kolegyní v lékárně jsme nahlédli do skladů tří největších distribučních firem. V rámci běžných objednávacích mechanizmů, které má každá lékárna v České republice k dispozici, Tamiflu není. Takže pokud nemá lékárna zásobu přímo na skladě objednanou někdy v létě, a to většinou již nemá, tak vám dnes není běžná lékárna schopna Tamiflu objednat.

Nevím, možná leží kupa krabiček u distributorů a jsou označeny jako v strategická zásoba státu. Možná stát ví, že ještě nenadešel ten kritický čas na uvolnění těchto zásob…

Je to skutečně takový problém?

V posledních létech probíhali pravidelně sezónní chřipkové vlny a používání léku Tamiflu bylo velice řídké. Používali se přípravky na zmírnění příznaků, klid na lůžku, zvýšený přísun tekutin a organizmus se s nemocí vypořádal pomocí vlastního imunitního systému. Podle dosavadního průběhu v nejvíce zasažených zemích se ukazuje, že agresivita (procento úmrtí) chřipkového viru A H1N1 není větší jako virů dosavadních sezónních. Procenta úmrtí se nevymykají běžné chřipkové sezoně.

Například na Ukrajine bylo dosud registrováno pouze 67 případů onemocnění na virus H1N1, který způsobuje takzvanou prasečí chřipku. Na toto pandemické onemocnění zemřelo prý jen 14 lidí. V předchozí bilanci v pondělí ukrajinské Ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že na chřipku onemocnělo od začátku epidemie v polovině října 969.000 lidí, a 155 jich zemřelo. „Prasečí chřipka“ vyvolávaná virem A(H1N1) si v Bulharsku vyžádala již šest obětí. Jak dnes oznámil ministr zdravotnictví Božidar Nanev, novým typem chřipky již onemocnělo přes 100.000 obyvatel.

Když bude jasné, že půlka populace je nakažena chřipkovým virem (sezónním nebo pandemickým) tak snad pro tu druhou půlku již bude získání léku Tamiflu reálné. To již bude možné mobilizovat jakékoliv prostředky na zachování fungovaní společnosti.

Pro ty, kteří nejsou očkováni (a dostupnost vakcíny je také zajímavá story) a mají ve svém okolí člověka s potvrzenou chřipkou (sezonní, nebo prasečí) by bylo užitečné, aby v případě, že se u něho projeví příznaky chřipky a patří do rizikové skupiny, aby takovýto pacient hned mohl začít užívat Tamiflu a tím zásadně zmírnil průběh nemoci, nebo dokonce zamezil jeho propuknutí. V současné situaci nám nezbývá nic jiné, jen se vyvarovat přímému kontaktu s nemocným a dodržovat přísnější hygienická opatření. A doufat, že vir na nás nepřeskočí. Vždyť tak to děláme již celá léta.

Share Button