Lidé s rakovinou se mají léčit, homeopatie jen doplňkem

Lidé s rakovinou by podle předního českého onkologa Pavla Klenera měli podstoupit klasickou léčbu, která je ověřená studiemi. Účinnost homeopatie žádná studie nepotvrdila, a tak může být jen doplňkem pro zvládání nepříjemných doprovodných příznaků agresivní protinádorové léčby. Klener to dnes řekl ČTK v reakci na varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že homeopatie není vhodná na léčení vážných chorob, jako TBC, dětská úplavice, malárie nebo AIDS.

Homeopatii podle loňského průzkumu agentura Median věří v Česku jen 16 procent lidí, spíše senioři, ženy a častěji také pacienti trpící nějakým chronickým neduhem.

Alena Šteflová z české kanceláře WHO ČTK řekla, že obecně WHO alternativní metody a tradiční medicínu podporuje. V řadě zemí světa jsou zavedené, paušálně je tedy neodsuzuje. Při léčení rakoviny a dalších vážných chorob však zdůrazňuje klasickou medicínu, a nevylučuje homeopatii jen jako doplněk a pro úlevu od vedlejších nepříznivých příznaků.

Česká komora klasické homeopatie, ve které jsou sdruženi homeopati-nelékaři, tuto metodu léčby hájí. Každý pacient je prý před zahájením homeopatické léčby poučen, aby obtíže konzultoval také se svým lékařem.

Klener připomněl, že před riziky alternativních metod varuje již řadu let. Pacienti kvůli tomu přerušují léčbu a vracejí se k lékaři, teprve když jim homeopatie a další metody, jako například pití vlastní moči, nezabírají. Přicházejí v mnohem horším stavu, léčba pak je dražší, má více nežádoucích účinků a ne vždy pomůže.

Profesor vystoupil s varováním před alternativními metodami i na půdě České lékařské komory, pak ale v aktivitě ochabl, když se kvůli tomu dostal před soud. „Jeden léčitel mě žaloval, pak ale žalobu stáhl, protože neměl dost argumentů,“ vysvětlil. Proti homeopati v rukou nelékařů vystoupila i Purkyňova lékařská společnost.

Homeopatií a dalšími alternativními metodami se v Česku zabývají léčitelé i mnozí lékaři. Profesor Klener má ve svém archivu zdokumentováno zhruba 30 případů, kdy pacienti doplatili na to, že dali přednost alternativní léčbě.

„Nejde jen o homeopatii, ale i o léčitele, oni za to vybírají nehorázné částky a lidé jsou ochotni to platit, protože co zavání magií, se jim líbí. Nejhorší je, že to pak špatně dopadne. A tragédie je, když je to u mladých lidí, kde je řada nádorových onemocnění dobře léčitelná nebo i vyléčitelná,“ řekl profesor.

Potvrdil, že lékaři nemohou zabránit tomu, když rodiče zvolí pro dítě homeopatii a odmítnou klasickou léčbu. Zákon zatím jen zakázal Svědkům Jehovovým, aby jako rodiče mohli za své dítě odmítnout transfúzi. „Kromě Norska nikde v Evropě nemají zákon, který by stíhal šarlatány, když se dopustí chyby, která vede k poškození nemocného nebo i úmrtí. Zákon by byl řešením, ale myslím, že nebude, protože homeopatie a léčitelství mají zastání v nejvyšších politických kruzích, všude na světě, nyní i v historii,“ řekl.

Homeopatie je stará zhruba 200 let, její zakladatel německý lékař Christian Samuel Hahnemann vycházel z tehdejších medicínských vědomostí. „Dnes by asi vůbec to nedoporučoval, protože homeopatie nemá žádný vědecký podklad, ani medicínský, ani fyzikální, protože vychází z paměti vody a ředění,“ soudí profesor.

S homeopatií má podle Mladé fronty Dnes zkušenost řada lékařů při zvládání běžných chorob. Například pediatr Tomáš Karhan kombinuje obě metody, homeopatie se mu osvědčila při úpravě akné u dětí, při růstových bolestech končetin u dospívajících, při opakovaných zánětech středního ucha a při dýchacích potížích.

Share Button