Lidé dnes mohou přispět dobrovolníkům Světlušek na nevidomé

Pomoci nevidomým může dnes každý, kdo si od více než 6000 dobrovolníků v kostýmu světlušky koupí některý ze sbírkových předmětů. Koná se totiž sedmý ročník charitativní sbírky nazvané Den, kdy svítí Světlušky, jehož výtěžek je určen na přímou pomoc těžce zrakově postiženým dětem i dospělým z celé České republiky.

Zakoupit lze magnetky s kresbami od nevidomé dívky, náramky svítící ve tmě či novinku letošního ročníku, kovový přívěsek s motivem Světlušky. Magnetky stojí 30 korun, náramky 50 korun a přívěsek s reliéfem 70 korun.

Výtěžek poputuje na sbírkové konto Světlušky. Z něj rada odborníků rozděluje finance neziskovým organizacím specializujícím se na pomoc nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem. Patří k nim například občanské sdružení Okamžik nebo společnost pro hluchoslepé LORM.

„Ještě poskytujeme granty na různé kompenzační pomůcky, jako jsou například vodicí asistenční psi, počítač s braillským písmem, nebo studijní stipendia pro jednotlivce,“ řekla ČTK Martina Kasalová z Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Loni sbírkový den vynesl přes šest milionů korun, za celý rok Světluška vybrala téměř 9,4 milionů korun. Částka vybraná ve sbírkový den byla o něco nižší než předloni, uvedla Kasalová. Doufá však, že se opět zvýší, a to díky mnoha devítkám v datu 9. 9. 2009. Den, kdy svítí Světlušky se koná posedmé, dosud Nadační fond Českého rozhlasu rozdělil už téměř 50 milionů korun.

Peníze na projekty se rozdělují v rámci grantového řízení, jehož uzávěrka je 31. října. Vybírá je odborná komise. Jednotlivci mohou žádat o podporu celoročně.

Přispět do sbírky lze také odesláním dárcovské krátké zprávy ve tvaru DMS Svetluska na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 korun, Světluška obdrží 27 korun. Pokud dárce využije heslo DMS ROK SVETLUSKA, místo jednorázové pomoci se zaváže k pravidelné měsíční podpoře Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku. Sbírku Světluška lze podpořit i zasláním daru přímo na sbírkové konto „deset devítek“ 99999 99999/0100.

Share Button