Liberecká nemocnice léčí nově degeneraci sítnice

Krajská nemocnice Liberec zavedla v těchto dnech do praxe novou metodu léčby chorob sítnice. Místo laseru, radioterapie nebo chirurgie je řeší nitroočním podáváním látky Avastin. Dosud kvůli této léčbě museli pacienti jezdit do 100 kilometrů vzdálených nemocnic. Po loňském zavedení operací šedého zákalu a plasticko-kosmetických operací očních víček je to další krok, který má nemocnici zařadit mezi desítku specializovaných očních center, řekla dnes ČTK její mluvčí Alexandra Kittnerová.

Nemocnice podle ní investovala kvůli novým výkonům do přístrojů a nového operačního sálu tři miliony korun a celkově chce v nejbližší době do modernizace oddělení vložit deset milionů korun. Rozvoj očního lékařství v Liberci umožnila spolupráce s odborníky z Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích (ÚVN), od nichž se liberečtí lékaři naučili provádět mikrochirurgické zákroky.

Nová metoda léčby se používá při takzvané degeneraci sítnice zaviněné věkem. Onemocnění, při kterém začnou bujet méněcenné cévy, je nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 65 let. Avastin se původně používal k léčbě některých nádorů, později ale američtí lékaři objevili, že účinně brání růstu cév v nemocné sítnici.

Podle Kittnerové se zákroky provádějí na operačním sále. Do oka je při nich vpraveno velmi tenkou jehlou jen 0,1 mililitru léčivého séra. Zákrok nehradí zdravotní pojišťovny a liberecké nemocnice si účtuje za jednu aplikaci 3700 korun. „Injekce je třeba dvakrát až třikrát opakovat,“ dodala.

Liberecká nemocnice podle ní navýšila i počet operací šedého zákalu. Za první pololetí jich provedla 919, což je skoro o polovinu více než za loňský půlrok. Na operace přijíždějí pacienti z celého kraje i ze Šluknovského výběžku. Na zákrok se čeká čtyři až pět týdnů, zatímco celostátní průměr je kolem osmi týdnů. Lékaři provedli také 80 plastických operací víček.

Share Button