Léky na nachlazení s pseudoefedrinem by mohly být jen na recept

Volně prodejné léky proti nachlazení a chřipce, které obsahují pseudoefedrin, by mohly být v brzké době už jen na recept. Tento návrh zákona o návykových látkách dnes schválila sněmovna. Aby norma začala platit, musel by ji přijmout Senát a podepsat prezident. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) věří, že senátoři rozhodnutí poslanců zvrátí.

Pseudoefedrin se používá na nachlazení, astma, k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích. Často bývá ale zneužíván k výrobě drog. V Česku se z něj „vaří“ pervitin. Pseudoefedrin obsahuje například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Podle ministryně by prodej těchto přípravků na recept jen zkomplikoval situaci pacientům. Zneužívání chce ministerstvo zabránit jinak. „Když vám bude špatně, tak budete muset nejdřív do čekárny k lékaři, tam nakazíte další, pak vyfasujete recept, půjdete do lékárny, kde opět nakazíte další, a po půl dni si možná konečně půjdete lehnout do postele,“ řekla ČTK Filipiová.

Již brzy by se léky s pseudoefedrinem v Česku měly vydávat jen s omezením. Při jejich koupi pacienti budou muset předkládat průkaz zdravotní pojišťovny. Ministryně upřesnila, že k poslednímu březnu by totiž měl v Česku začít fungovat systém elektronických předpisů. Lékárník by v něm tak hned viděl, zda si pacient už nějaké léky s pseudoefedrinem v poslední době koupil a v jakém množství. Kdyby se zavedení tohoto postupu opozdilo, může ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jakýkoliv lék zařadit do seznamu přípravků na recept, dodala ministryně.

Například v roce 2007 se prodalo asi milion balení léků s obsahem pseudoefedrinu. Podle odhadů České lékárnické komory se asi 80 procent z tohoto množství může zneužívat k výrobě pervitinu.

Share Button