Léky na chřipku se stále nevydávají, lékárny nejsou připojeny

Některé lékárny už druhý den nemohou prodávat na průkaz léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů, které v pátek zkolabovalo, ani dnes nefunguje. ČTK to řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale systém funguje, jen odezvy na připojení trvají příliš dlouho.

Léky na průkaz si mohou koupit lidé pouze v připojených lékárnách. Zhruba dvě třetiny lékáren ale k projektu nepřistoupily, a tak si v nich lidé tyto léky koupit nemohou. Nebude-li připojení fungovat, nekoupí je lidé nikde. Lékárníci jim ale mohou nabídnout jiné léky na chřipku bez pseudoefedrinu.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš uvedl, že připojení v pátek zkomplikovaly zátěžové testy. Ty skončily před půlnocí. „Systém nyní funguje, z některých lékáren nám ale hlásí, že odezva (systému) je nepřiměřeně dlouhá,“ řekl dnes ČTK Beneš. Podle něj se nyní pracuje na tom, aby se odezva zkrátila maximálně na čtyři sekundy.

Podle Krebse se ale lékárny nepřipojí ani dnes. „Nebylo splněno to, co bylo slíbeno. Připojení stále nefunguje, ověřoval jsem si to u několika kolegů v Olomouci, ale mám zprávy z celé republiky,“ uvedl dnes Krebs. Podle něj se v pátek žádné zátěžové testy nekonaly, nebyly totiž o nich informovány ani softwarové firmy.

Připojení k centrálnímu úložišti dat a receptů nefungovalo dnes po poledni ani v lékárně Fénix v pražských Vysočanech. Některé lékárny zřejmě problémy očekávaly, a tak léky s pseudoefedrinem neobjednávaly. Například lékárnice v provozovně ve Vodičkově ulici u Václavského náměstí v Praze ČTK řekla, že se do systému zatím nepokoušeli připojit, v současné době totiž nemají na skladě žádné léky obsahují pseudoefedrin.

Share Button