Léky na chřipku s pseudoefedrinem mají být na průkaz od 1. května

Lidé si budou moci koupit nejvýše 60 tablet po 30 miligramech na měsíc, pokud si vyberou Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip nebo Panadol Plus Grip. Léky obsahují pseudoefedrin zneužívaný k výrobě pervitinu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je od 1. května zařadil do kategorie léčiv bez lékařského předpisu s omezením. Pacienti budou v lékárně předkládat průkaz. ČTK to sdělila mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

„Tyto přípravky bude možné bez předpisu vydávat pouze v omezeném množství, které dostačuje pro léčbu nachlazení. Během jednoho kalendářního měsíce nesmí přesáhnout 1800 miligramů,“ vysvětlil ředitel SÚKL Martin Beneš. Zdůraznil, že tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny prostřednictvím zásilkového a internetového prodeje.

Při jejich výdeji zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce, u cizinců datum narození, jméno a příjmení, a ověří totožnost pacienta. Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej.

Beneš doplnil, že léky s pseudoefedrinem byly zařazeny do nové kategorie výdeje léčiv bez lékařského předpisu s omezením jako první. Rozhodnutí o tom vydal SÚKL 31. března s platností od 1. května. Novou kategorii léčiv zakotvil zákon o léčivech. Změnit se to pokusila sněmovna, kde prošel pozměňovací návrh, že léky s pseudoefedrinem budou jen na recept. Senát tuto změnu zamítl a vrátil normu sněmovně k novému projednání s tím, že léky s pseudoefedrinem mají být bez receptu.

Beneš dodal, že pro lepší orientaci veřejnosti připravuje SÚKL instruktážní video, které bude názorně představovat výdej léků v rámci nové kategorie výdeje. Toto video rozešle organizacím pacientů, a ty je mohou vystavit na svých webech.

Česká lékárnická komora vítá, že léky s pseudoefedrinem budou bez rozdílu síly v režimu návykových látek. Podle senátora Tomáše Julínka by v režimu léků s omezením měly být také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Share Button