Lékárny v nemocnicích Moravskoslezského kraje čekají nápor lidí

Lékárny krajských nemocnic v Moravskoslezském kraji se připravují na nápor klientů, který je zřejmě čeká od února, kdy kraj začne za pacienty ve svých zdravotnických zařízeních hradit některé regulační poplatky. Lékárny se předzásobují léky nebo se snaží změnit dosavadní organizaci práce. Obávají se větších front a s nimi spojené nervozity zákazníků, zjistila ČTK.

Systém úhrady poplatků bude v regionu založen na trojstranné dohodě mezi pacientem, zdravotnickým zařízením a krajem, kterou musejí pacienti podepsat.

„Od 1. února očekáváme zvýšený zájem zákazníků, kteří si přijdou vyzvednout léky na recept. Dvě výdejní místa budou určena na výdej léků na recept pro zákazníky, kteří budou chtít přijmout dar kraje. Třetí výdejní místo bude i nadále sloužit pro volný prodej,“ uvedl vedoucí lékárny v třinecké nemocnici Roman Stazsko. Dodal, že výdejní místo pro volný prodej bude nyní sloužit i pro ty zákazníky lékárny, kteří nebudou chtít dar kraje přijmout nebo jsou od regulačních poplatků osvobozeni. Nemocnice už rovněž navýšila zásoby léčiv.

„Výdejní místa v lékárně budou přehledně označena. Věříme, že se nám náročnou situaci podaří zvládnout bez zbytečných problémů,“ doplnila mluvčí třinecké nemocnice Lenka Franková.

Také krnovská nemocniční lékárna předpokládá zvýšený zájem pacientů. „Jsme připraveni v lékárně od počátku února otevřít další výdejní místo a podle situace prodloužit pracovní dobu, abychom uspokojili poptávku. Denně budeme monitorovat a vyhodnocovat situaci a následně na tento stav reagovat,“ řekl náměstek léčebné péče Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Ivan Pavlák. Dodal, že pro klienty, kteří se rozhodnou regulační poplatek uhradit a nebudou chtít čekat, bude zřízeno nové výdejní místo.

Nemocniční lékárna v Novém Jičíně předpokládá hlavně nárůst počtu pacientů staršího věku. Předzásobuje se tedy léky, které jsou nejvíce žádané právě u této věkové skupiny, jako jsou antidiabetika, kardiologické léky a psychofarmaka. „Bude to administrativně náročné. Lidé by měli počítat s tím, že stráví delší dobu u výdeje,“ řekla vedoucí lékárny Kateřina Masníková.

Jak náročná bude administrativa spojená s úhradou regulačních poplatků, jako první pocítí lékárníci Slezské nemocnice v Opavě. Bude totiž jako jediná z nemocničních lékáren otevřena už tuto neděli, kdy kraj začne poplatky ve svých zdravotnických zařízeních proplácet. V lékárně nyní fungují tři výdejní místa na recepty. S vyplňováním trojstranných dohod bude klientům lékárny pomáhat vyčleněný pracovník.

Podle mluvčího nemocnice Daniela Svobody by si lidé také měli uvědomit, že pohotovostní lékárna funguje v jiném režimu a nemusí v ní vždy dostat předepsaný lék. „Na lékárenské pohotovosti není sortiment léčiv v plném rozsahu, pouze pohotovostní léčivé přípravky pro akutní případy,“ upřesnil Svoboda. Dodal, že pacienti ochotní uhradit poplatek, budou mít v lékárně přednost.

Kraj bude hradit pouze třicetikorunové poplatky, lidé budou i nadále platit 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za ošetření na pohotovosti. Prakticky by vše mělo fungovat tak, že jakmile přijde pacient za lékařem, podepíše u něj dohodu. Nebude však připravena pro každého pacienta zvlášť, ale půjde o jakousi listinu, na níž se budou jednotliví pacienti podepisovat a vyplňovat potřebné údaje. Listiny ředitelé nemocnic jednou měsíčně odešlou kraji a na jejich základě krajští radní přepošlou nemocnicím peníze, jež měly vybrat na poplatcích. Pro rok 2009 bylo z krajského rozpočtu na úhradu poplatků vyčleněno 120 milionů Kč.

Share Button