Lékárny v krajských nemocnicích čelí zvýšenému náporu pacientů

Lékárny v areálech středočeských krajských nemocnic čelí zvýšenému náporu pacientů. Důvodem je skutečnost, že lidé od Nového roku v těchto zařízeních nemusejí platit za položku na receptu. Například v Kladně či Příbrami se počet zákazníků v těchto dnech dokonce zdvojnásobil. Naopak některé soukromé lékárny v okolí oblastních nemocnic již začínají pociťovat odliv pacientů, vyplynulo z ankety ČTK.

„Od pondělí máme nárůst asi sto procent. Je to velmi náročné pro personál i pro pacienty, kteří stojí dlouhou frontu,“ uvedla vedoucí lékárny v kladenské nemocnici Lucie Cibulková. Provozovna již kvůli náporu zvýšila počet výdejních míst ze dvou na tři. Podobná situace je v Příbrami. „Registrujeme nárůst počtu klientů zhruba na dvojnásobek průměrné návštěvnosti ve všední den,“ řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Boušková.

V lékárně benešovské nemocnice v pondělí zaznamenali nárůst o 25 procent a dnes zhruba o 50 procent. „Lidé chodí opravdu cíleně, že ušetří těch 30 korun za položku,“ poznamenal mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek. Více lidí si v těchto dnech chodí pro léky i do mladoboleslavské nemocnice. Její mluvčí Hana Koišová ČTK sdělila, že nemocniční lékárna v pondělí vydala 804 receptů. Například 15. prosince, tedy při velmi silném předvánočním provozu, jich bylo vydáno 726.

Některé lékárny v okolí nemocnic již pociťují úbytek pacientů. „Řekla bych, že především starších lidí chodí méně, než tomu bylo loni. Máme nevýhodu v tom, že jsme poměrně blízko Klaudiánově nemocnici, takže lidé si nemusí ani moc zacházet. Ale je ještě zřejmě moc brzo na to říct, jak moc nás zrušení poplatků v krajské nemocnici postihne,“ řekla ČTK pracovnice jedné z mladoboleslavských lékáren v těsné blízkosti oblastní nemocnice.

Podobnou zkušenost mají v Kladně. „Máme pocit, že to je znát, ale není to zatím, s čím porovnat. V prosinci byly fronty a najednou nejsou, ale to je tak začátkem každého roku,“ uvedla pracovnice lékárny na náměstí Svobody.

Ve středočeských krajských nemocnicích v Boleslavi, Kladně, Příbrami, Benešově a Kolíně neplatí pacienti regulační poplatky od 1. ledna. Kraj hradí poplatky formou daru. Středočeské zastupitelstvo tuto praxi schválilo na svém zasedání 15. prosince. Další kraje se přidají v únoru. Za občany hodlají platit i kraje, kde vládu tvoří společně sociální a občanští demokraté.

Share Button