Lékárny mají prodávat léky s pseudoefedrinem jen na recept

Česká lékárnická komora (ČLK) doporučila lékárníkům, aby prodávali přípravky na chřipku a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu jen na lékařský recept. Ochránci soukromí přikázali minulý týden Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby zničil v centrálním úložišti data pacientů, kteří si kupovali tyto léky. Lékárnici jsou tak nyní v situaci, kdy musejí od kupujících vyžadovat průkaz pro vedení vlastní evidence, zároveň jim ale zákon zakazuje citlivé údaje sbírat, sdělil dnes ČTK mluvčí ČLK Aleš Krebs.

Pokud nebude podle něj lékárna evidovat údaje o zdravotním stavu kupujícího, poruší vyhlášku a rozhodnutí SÚKL, v opačném případě poruší zákon o ochraně osobních údajů. „Tuto skutečnost potvrdil prezidentovi ČLK předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec,“ doplnil Krebs s tím, že podle předsedy lékárnické komory Stanislava Havlíčka nesoulad právních norem umožňuje výdej pseudoefedrinových léků jen na předpis.

Úřad pro ochranu osobních údajů zakázal sbírat v centrálním úložišti citlivá data pacientů s odůvodněním, že SÚKL sběrem těchto dat porušil zákon. Po zrušení kontroly v centrálním úložišti už vede lékárník evidenci výdeje jen ve své lékárně, dál už lékárník nic nehlásí. Naráz smí prodat jedno balení s 900 miligramy pseudoefedrinu. Po zrušení kontroly v centrálním úložišti zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové ale Úřad pro ochranu osobních údajů nadřadil ochranu osobních údajů nad ochranu zdraví. Jurásková chce znovu umožnit evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu. Řešení dnes představí na tiskové konferenci.

Poslanci KDU-ČSL, ODS a ČSSD již předložili sněmovně návrh, aby pseudoefedrinové léky byly k dostání jen na recept. Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK řekl, že pokud po uvolnění prodeje výrazně stoupne spotřeba těchto léků, změní SÚKL registrační rozhodnutí tak, že léky s pseudoefedrinem budou jen na recept.

Evidenci lidí kupujících léky s pseudoefedrinem vedl SÚKL od května, do té doby až 70 procent prodaných balení zneužívali narkomani k výrobě drog. Lékárníci dosud ověřovali v centrálním úložišti, kolik léků si pacient v posledních 30 dnech opatřil. Na měsíc mohl každý získat maximálně dvě balení, tedy 1800 miligramů účinné látky.

Share Button