Lékárny mají napilno, lidé si zvykli běžné léky hradit sami

Lékárny mají napilno, už od konce ledna lidé nakupují daleko více léků na chřipku a nachlazení, řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Převažuje spíš samoléčba, nakupují i bez receptu základní léky, jejichž ceny se pohybují v běžných relacích, uvedl.

„Určitě ten zájem je mnohem vyšší, speciálně tento týden je to viditelné. Lidé kupují léky na virózy i bakteriální infekce, chřipku a podobně,“ řekl Krebs. Podle něj prodej přípravků na chřipku a nachlazení či léků proti kašli stoupl v místní lékárně ve Slatinicích u Olomouce, kde je lékárníkem, minimálně dvojnásobně oproti normálnímu období před epidemií. Záleží na tom, jaké má pacient potíže,
podle toho dokoupí například něco na odkašlávání, uvedl Krebs.

David Čech z lékárny v pražské Vodičkově ulici ČTK řekl, že zájem oproti lednu vzrostl asi o pět až deset procent. Kvůli poloze lékárny v centru Prahy chodí hlavně lidé v produktivním věku, přicházejí nejčastěji v době kolem oběda, kdy mají polední pauzu. Průměrně za léky na nachlazení či proti příznakům chřipky utratí 200 korun. Mnohem víc léků se prodává volně, jen asi třetina na recept. Výběr přípravku je podle Čecha hodně ovlivněn reklamou.

Nejvíce lidí chodí dopoledne, odhadem třeba i šedesát za hodinu, řekla ČTK Jarmila Dvořáková z pražské Lékárny Na Petřinách. Zvýšený zájem je zejména o léky, na které je masivní reklama v televizi. Dvakrát stoupl zájem o nosní kapky a horké nápoje v prášku. Více lidí kupuje za hotové, hlavně pracující mezi 30 a 55 lety. Starší pacienti pak chodí kvůli komplikacím od lékaře s receptem na antibiotika. „Z toho, co vydáme za den, si asi 30 procent pacienti doplácejí sami,“ řekla Dvořáková. Dřív to prý bylo
zhruba pět procent.

Jsou lékárny, kde je příliv zákazníků poměrně stabilní. Třeba podle Ilony Kosařové z lékárny při pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce zájem o léky nestoupl, fronty jsou běžné. V některých lékárnách při krajských nemocnicích se tvoří fronty i kvůli tomu, že tam lidé nemusejí platit poplatky. Například podle tiskové mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamily Hamáčkové jsou však fronty přijatelné, lidé čekají do sedmi minut.

Share Button