Lékárny Dr.Max budou žalovat kraje o náhradu stomilionové ztráty

Lékárny Dr. Max budou žalovat kraje o náhradu stomilionové ztráty, kterou letos utrpí tím, že hradí za pacienty formou věrnostních bonusů regulační poplatky. ČTK to dnes řekl Pavel Vajskebr, generální ředitel společnosti Česká lékárna a.s., která soukromou síť lékáren provozuje. Síť požádala kraje, aby zvýhodnily také její pacienty, kraje to odmítly. Kraje s výjimkou Prahy hradí ze svých rozpočtů za pacienty třicetikorunové poplatky ve svých lékárnách.

„Měsíční ztráty dosahují deset až 12 milionů korun. Odhadujeme, že za celý rok by mohly ztráty přesáhnout 100 milionů korun. Jsme připraveni o tyto peníze kraje žalovat,“ uvedl Vajskebr.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD), jehož kraj začal s hrazením poplatků za pacientům jako první, v reakci na dnešní prohlášení lékáren pouze vzkázal, že právo podat žalobu má samozřejmě každý.

Kvůli postupu krajů se před týdnem obrátila se stížností na Evropskou komisi Česká lékárnická komora. Další stížnosti budou následovat od jednotlivých lékárníků. Komora považuje postup krajů za porušování nebo alespoň obcházení zákona. Trvá na tom, že musejí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele.

Středočeský kraj hradí za pacienty poplatky ve svých zařízeních od ledna, ostatní kraje se přidaly od února. Postup je ale nejednotný, v Ústeckém a Zlínském kraji platí pacienti v lékárnách dál. V některých krajích stačí slovní souhlas, jinde pacienti podepisují žádost. V Plzeňském kraji sepisují s každým darovací smlouvu. Kraje se ale už domluvily, že postup sjednotí.

Lékárnická komora kritizuje osvobození pacientů od poplatků jen v některých zařízeních. Podle ní hrozí krach lékáren v blízkosti krajských zařízení. Nedotované lékárny už zaznamenaly odliv pacientů. Z průzkumu lékárnické komory vyplynulo, že 94 procent jejích členů chce dodržovat zákon a poplatky vybírat. Byly dokonce zaznamenány případy lékárníků, kteří raději dali výpověď, než by poslechli příkaz majitele lékárny, aby poplatky nevybírali.

Share Button