Lékárníci se školí, jak nejlépe vysvětlit seniorům užívání léků

Lékárníci se v projektu Senioři učí, jak nejlépe vysvětlit starším pacientům správné užívání léků. Na projektu spolupracuje Svaz důchodců s Českou lékárnickou komorou. Její prezident Stanislav Havlíček ČTK řekl, že od loňska školí lékárníky, aby uměli předat tyto znalosti kolegům v regionech a pro seniorské organizace přednášeli o tématech, která zajímají právě starší pacienty.

„Jde především o praktické informace, například které léky se nesmějí brát současně. I když pacient bere některý lék řadu let, mnohdy se ukáže, že ho užívá špatně. Lékárník si vždy v rozhovoru s pacientem musí ověřit, jestli jeho radě porozuměl. Jedině tak ji bude dodržovat,“ uvedl Havlíček.

S rostoucím věkem přibývá většině lidí nejrůznějších onemocnění, a s tím i množství užívaných léků. Zhoršuje se jejich schopnost adaptace, slábne svalová síla, stárne cévní i nervový systém. Zpomaluje se odbourávání léků. „Co je neškodné pro mladého člověka, může být ve stáří nebezpečné,“ upozornila lékárnice Lucie Stankovičová, která v projektu přednáší.

Starší lidé podle ní přicházejí mnohdy do lékárny z lékařské ordinace s nově předepsanou léčbou nervózní a zmatení. „Hlavu mají obtěžkanou přemírou informací, nebo jsou naopak stresovaní z nezodpovězených otázek. Lékárník je posledním článkem, který jim může pomoci zorientovat se v onemocnění a pomoci jim dodržet správnou léčbu,“ uvedla.

V šedesátiminutové přednášce upozorní Stankovičová posluchače na nejčastější chyby při uchovávání a užití léků. Probírá s nimi, jak si doma léky v klidu překontrolovat, roztřídit a uklidit podle teploty doporučené k uchovávání. Upozorní je, aby sledovali průběžně dobu použitelnosti a aby pak neodhazovali léky do běžného odpadu.

„V konkrétních případech jsme si například objasnili, jak správně kapat oční kapky, které kapsle lze vysypávat a rozmíchat v troše tekutiny a zda a jaké tablety lze půlit – s velkým nadšením se setkala k tomu určená půlička tablet,“ popsala.

Součástí přednášky je i poučení o obsahu příbalových letáků. Texty bývají podle Stankovičové pro seniory mnohdy složité, staršího člověka spíš vystraší, takže se bojí lék vůbec užít. „Apelujeme na seniory, aby se neděsili varování o možných vedlejších účincích a vše probrali s lékařem nebo lékárníkem,“ dodala.

Havlíček doplnil, že komora chce péči o seniory rozšiřovat. Zpracovává se slovenskou komorou lékárníků mezinárodní projekt, který by měl přinést evropské peníze na specializační kursy geriatrická farmacie pro lékárníky.

Share Button