Lékárníci se mohou zapojit do projektu „Nepodporuji výrobu drog“

Lékárníci se mohou zapojit do projektu „Nepodporuji výrobu drog“

Lékárníci si budou moci vylepit na svůj obchod nálepku s nápisem „Nepodporuji výrobu drog“, a vyjádřit tak svůj postoj ke zneužívání léků s obsahem pseudoefedrinu pro přípravu pervitinu. Novinářům to řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Na projektu se spolu s lékárníky podílela i Národní protidrogová centrála (NPC), podle jejího ředitele Jakuba Frydrycha stál zhruba 100.000 korun.

„Je to způsob, jak vyjádřit a na venek sdělit, že v této lékárně vám nevydáme léky na zneužívání, v této lékárně jsou lékárníci, kteří vám mohou pomoci s vašimi problémy s užíváním drog, ale nikoli s výrobou,“ uvedl Havlíček. Květnové omezení výdeje léků s obsahem pseudoeferdinu, podle kterého je možné na občanský průkaz vydat až 60 tablet měsíčně, podle něj není dostatečné.

„Je to příliš mnoho, aby se pacient pouze léčil,“ řekl prezident lékárnické komory s tím, že by léky, které je možné zneužít na výrobu metamfetaminu, měly být pouze na předpis. Havlíček uvedl, že v květnu si léčiva s pseudoefedrinem vyzvedlo 20.000 lidí. „Téměř všichni si koupili léky v maximálním možném množství,“ dodal.

I přes omezení výdeje léků odhalili kriminalisté letos od ledna do konce srpna 221 varen pervitinu. Podle Frydrycha byli výrobci drog předzásobeni léky s pseudoefedrinem, některým však podle něj stačí kupovat nyní povolené množství. Metamfetamin se prý připravuje zejména v malých výrobnách po celé ČR. Loni odhalila protidrogová centrála 434 varen, o rok dříve pak 388.

Česká republika je podle Frydrycha zásadním producentem pervitinu v Evropě. Teprve pozdější analýza prý může ukázat, zda se květnové omezení výdeje zneužitelných léčiv osvědčilo. Výrobci si ale opatřují tyto léky i v zahrančí. „Stále tam převažuje Polsko, Německo a Slovensko. V poslední době jsme však zaznamenali i dovozy z jiných států EU, jako je Itálie a Francie,“ řekl ředitel NPC.

Share Button