Lékařka po 35 letech přiznala, že mystifikovala lékařský časopis

Významná britská lékařka Elaine Murphyová a její bývalý manžel John přiznali, že to před 35 lety nemysleli vážně, když tvrdili, že hra na violoncello může způsobovat podráždění šourku. Přiznání zveřejňuje nejnovější číslo seriózního British Medical Journal (BMJ), který jim v roce 1974 na jejich vtípek naletěl a jejich „zjištění“ otiskl. Píše to agentura AFP.

Bývalí manželé líčí, jak je v roce 1974 překvapilo, když v BMJ četli příspěvek, podle něhož hráči či hráčky na kytaru mohou trpět podrážděním bradavek, protože se jim o ně jejich nástroj při hře otírá. Protože se domnívali, že jde o vtip, poslali časopisu dopis, v němž uvedli, že zaznamenali něco podobného u violoncellistů, ovšem v „nižších partiích“. Psali i o smyšleném pacientovi, profesionálním hudebníkovi, který na cello hraje několik hodin denně a zmíněnou potíží trpí.

„Každému, kdo kdy viděl hrát někoho na cello, je jasné, že je to fyzicky nemožné, ale k našemu velkému údivu byl náš dopis zveřejněn,“ píšou nyní Elaine a John Murphyovi.

Dopis z roku 1974 prý podepsal jen John Murphy, který není lékař. Dvojice se tak chtěla vyhnout případným konfliktům s lékařským stavem.

John a Elaine Murphyovi se rozhodli přiznat mystifikaci, když byl minulý měsíc jejich příspěvek z roku 1974 citován ve velmi vážně míněném materiálu o zdravotních problémech souvisejících s provozováním hudby.

Elaine Murphyová je baronka a doživotní členka Sněmovny lordů, kde se věnuje problematice zdravotnictví. Její bývalý manžel je ředitel pivovaru v Suffolku.

Share Button