Lékaři: Očkování proti rakovině děložního čípku je bezpečné

Čeští lékaři se nesetkávají s komplikacemi po očkování proti rakovině děložního čípku. Považují ho za jedno z nejbezpečnějších na světě. Uvedli to v souvislosti s případem dívky v Británii, která zemřela krátce po očkování. Případ vyvolal velkou pozornost veřejnosti. Orgány v oblasti, kam dívka chodila do školy, na dva dny pozastavily očkovací program. Britské ministerstvo zdravotnictví zatím podobný krok neplánuje. Podle tamních expertů injekce proti rakovině děložního čípku smrt dívky pravděpodobně nezpůsobila.

„Vakcíny proti papilomavirům jsou jedny z nejbezpečnějších vakcín, co na světě vůbec jsou,“ řekl ČTK prezident České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák. „Čas od času se něco obdobného objeví prakticky skoro u každého z produktů, které jsou k dispozici,“ řekla ČTK dětská lékařka Hana Cabrnochová, která se zatím s žádnou závažnou komplikací po očkování proti rakovině děložního čípku nesetkala.

Na celém světě je očkováno obrovské množství mladých žen a dívek, v Česku to jsou desetitisíce. Existuje několik dozorujících orgánů, které v EU i celosvětově hlídají případné reakce a komplikace po očkování. Vyhodnocují to statisticky, v případě problému by byl produkt z trhu stažen. Veškeré dnes používané očkovací látky prošly před uvedením na trh řadou různých studií bezpečnosti a účinnosti včetně sledování nežádoucích účinků, vysvětlila.

K možným vedlejším účinkům vakcíny patří bolest v místě vpichu, zarudnutí, svědění, vyrážka, bolest hlavy, zvracení, průjem a bolesti břicha.

Důvodů, proč někoho neočkovat, je podle Dvořáka je velice málo. Výjimkou jsou zejména závažné poruchy imunity nebo alergické reakce na některou ze složek vakcíny. Očkování musí být odloženo také v případě akutní infekce. Organismus by v takovém případě nemusel navodit dostatečnou imunitní ochranu po podání vakcíny, vysvětlila Cabrnochová.

V dospívání mívají dívky sklony k omdlévání a kolapsům, takže by měly určitou dobu po vpíchnutí očkovací látky setrvat v čekárně. Do večera by se pak neměly fyzicky přepínat, upozornila lékařka.

Proti rakovině děložního čípku se očkují dívky od deseti do 25 let. Očkuje se ve třech dávkách, druhá dávka po měsíci a třetí do půl roce. Délka ochrany nebyla přesně stanovena. „Šest a půl roku chrání určitě a je téměř jisté, že ta ochrana bude dlouhodobá,“ uvedl Dvořák.

Další informace o vakcíne Silgard používané v Česku.

Share Button