Lékaři budou předepisovat léky prostřednictvím internetu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zavede na přelomu ledna a února nový systém elektronického předepisování léků. V ordinacích a lékárnách tak začnou fungovat elektronické recepty, díky nimž bude možné předepsat lék prostřednictvím mobilního telefonu nebo internetu. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Díky novému systému napíše lékař elektronický recept v počítači, odešle jej přes internet do lékárny a pacientovi sdělí jen krátký identifikační kód receptu. Pokud lékař pacienta zná, a nemusí ho vyšetřit, může poslat kód na dálku prostřednictvím krátké textové zprávy nebo e-mailu. Lékárník pak podle kódu recept vyhledá na čerstvě zřízeném serveru, který 1. ledna zavedl Státní ústav pro kontrolu léčiv, píší HN.

„Je na odpovědnosti lékaře, zdali předepíše léčivo, aniž by vyšetřil pacienta, ověřil správnost užívání dříve nastavených medikací a výsledky předchozí léčby,“ řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Lékárny nyní čekají na instalaci propojení s centrálním serverem, které má podle zákona zabezpečit ústav. Ten předpokládá, že většina lékáren má být schopna přijímat elektronické recepty do konce března. I za elektronický recept se bude v lékárně platit 30 korun.

Share Button