Lékař nemůže dát pacientovi jeho zdravotní dokumentaci, jen opis

Pacienti mají právo dozvědět se vše o svém zdravotním stavu, neznamená to ale, že si mohou odnést svoji zdravotní dokumentaci domů. Lékař ji nemůže pacientovi dát, jen její opis, výpis nebo kopii. V Otázkách týdne na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) to uvedl její mluvčí Jiří Rod.

„Pacient má právo na poskytnutí všech informací ze své zdravotní dokumentace, které se vztahují k jeho zdravotnímu stavu. Může do své dokumentace nahlížet v přítomnosti zdravotnického pracovníka a pořídit si výpis, opis nebo kopii,“ upřesnil mluvčí.

Zdravotnická zařízení mají zákonnou povinnost tyto informace pacientovi poskytnout. V případě, že lékař odmítá pořízení kopie dokumentace, může se pacient obrátit na vedoucího zdravotnického zařízení, případně zřizovatele, příslušný orgán státní správy, který toto zařízení registroval, nebo na Českou lékařskou komoru. Ty by měly postup daného lékaře přezkoumat.

Pacient si podle mluvčího nemůže dokumentaci „půjčit“ a zákon mu ani neumožňuje ji zkopírovat jako celek, či si odnést její originál. Kopie, výpis či opis mu zprostředkuje zdravotnické zařízení, které za to může chtít peníze. Lhůta pro pořízení výpisu, opisu či kopie je do 30 dnů od obdržení žádosti pacienta. Pokud chce pacient nahlédnout do své dokumentace sám, jde to jen v přítomnosti zdravotnického pracovníka.

Každé nahlédnutí do zdravotnické dokumentace nebo pořízení výpisů, opisů či kopií se do dokumentace musí zapsat. Uvede se jméno, příjmení a datum narození člověka, který do dokumentace nahlédl nebo na jehož žádost byl pořízen výpis, opis či kopie. V zápisu se rovněž uvádí rozsah, účel a datum. Záznam podepíše zdravotnický pracovník, který je přítomen nahlížení do zdravotnické dokumentace nebo který pořídil výpis, opis či kopii. A podepíše se také pacient, který o to požádal.

Share Button

5 Komentár(ov)

 1. Hrenyová | Zář 12, 2009 | Reply

  Může mi prosim vás někdo poradit?Syn kterému je 19 let odchází od dětské doktorky, do zařízení pro dospělé pacienty.Může dětská doktorka poslat zdravotní dokumentaci nové doktorce(puvodní dokumentaci) nebo jenom její opis?Za odpověď děkuju Hrenyová

 2. Martin Pilnik | Zář 12, 2009 | Reply

  Odpověď na vaši otázku zevrubně rozvedla Všeobecná zdravotní pojišťovna v textu Předávání zdravotní dokumentace.

 3. Veronika | Čvc 20, 2010 | Reply

  To je neskutečné, ano socialistické a fašistické „o nás bez nás“. Nechápu, proč by mi lékař při změně lékaře neměl dát do ruky kartu „o mně“. Chci důvod !!!!!!! Jediným důvodem těchto „zákonů“ je to, že chrání neschopného lékaře, který nechce ztratit pacoše a co nejvíce to pacošovi znepříjemnit, ačkoliv je pacoš s ním evidentně nespokojený, když chce jinam.

 4. Lída | Čvc 23, 2010 | Reply

  Ano, pacienti jsou v zajetí bezohledného zdravotnického personálu.
  Stručně – dnes jsem žádala po lékaři nahlédnutí do dokumentů manžela, jež je před amputací nohy, ldyž čtyři měsíce s třítýcenní přestávkou ležel v krajské nemocnici. A to v nadstardantním pokoji. Dělai mu cca třikrát Dopplera, vše v pořádku, to se bude hojit samo, včera – teprve po tolika měsících – by na CT, z něhož vyplynulo, že má zůženou cévu v bérci a noha se mu nedokrvuje. Hajzlové, čtyři měsíce to trvalo, než zjistili to úplně základní a v nemocnici dostupnými prostředky. A teď mi i jemu bylo odmítnuto náhlédnou a pořídit si opis s tím, že si mám dát písemnou žádost na ředitelství nemocnice. Tam mi sdělili, že bez razítka právníka nemáme šanci. Právník je zaměstnán na zkrácenou pracovní dobu, čili o půl druhé k zastižení nebyl. Takže čekání do pondělka a podle zákona povinnost je vydat opis do 30 dnů.
  Jsou to svině a nezodpovědní parchanti.
  Jak má někdo jiný rozhodnout o posouzení a přijetí manžela do péče, když člověk sám nemá možnost mít k dispozici zdravotní dokumentaci.
  Jsou to svině.
  Na Vysočině.

 5. Tulej | Kvě 30, 2014 | Reply

  Dobrý den ,
  Může mi někdo poradit??? Prosím ,
  Jedná se o mou lekařsku ktera je arogantní a nejsem sní spokojen nedávno jsem chtěl nahlédnout do karty a požádát o opis nebo vypis či kopií. Tuto možnost mi neumožnila a měnil jsem nekařsku za lékaře s kterým jsem spokojen ale otázka je na kterou se vás chci zeptat je zda mohu požádat aby mou kartu jíž už neměla předchozí lékařská která mi neumožňuje ani opis výpis či kopií tudíž bych chtěl aby celou Kartu měl novej lekařs .. prosim poraďte.Děkuji za radu