Kvůli prasečí chřipce uzavřeny tři školy, počet nakažených roste

Hygienik ČR Michael Vít dnes oznámil, že pandemický virus už cirkuluje na celém území České republiky. Kvůli nákaze prasečí chřipkou dnes byly uzavřeny tři školy. Doma zůstanou studenti chebského gymnázia, uzavřeny jsou také dvě školy v Olomouckém kraji. V posledním týdnu přibylo v Česku 92 případů prasečí chřipky, což je dosud největší nárůst od počátku epidemie. Počet se tak blíží hranici 500 nakažených. Vakcína proti viru v Česku stále není k dispozici. Chřipka má zatím jednu oběť, ženu, která zemřela v říjnu. Hlavní příčinou smrti pacienta nakaženého virem H1N1, který dnes zemřel ve Vinohradské nemocnici, byla leukemie.

U tří studentů z Chebu se nákaza virem potvrdila při náhodné lékařské kontrole. Dalších asi 270 studentů má respirační onemocnění. Karlovarský kraj proto rozhodl školu do konce příštího týdne uzavřít. Podle hygieniků není třeba odebírat vzorky u všech studentů, nákaza prasečí chřipkou je zřejmá. Podle informací krajského úřadu se objevilo onemocnění prasečí chřipkou ještě u jedné studentky na gymnáziu v Sokolově.

V Karlovarském kraji se v minulých týdnech objevilo už několik vážných případů nákazy virem H1N1. V karlovarské nemocnici nákaze před třemi týdny podlehla jednatřicetiletá žena.

Na Slovanském gymnáziu v Olomouci zřejmě onemocněl jeden student, nemoc pravděpodobně postihla i učitelku Střední odborné školy železniční, stavební a památkové péče v Šumperku. Nákaza u nich ještě není potvrzena. Učitelé a studenti obou škol dostali v pátek a pondělí ředitelské volno, aby se zabránilo šíření viru. Také dnes byla výuka omezena na minimum.

Stav nakaženého pacienta, který dnes dopoledne zemřel ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na leukémii, byl podle lékařů vážný ještě předtím, než onemocněl chřipkou. V nemocnici jsou nadále hospitalizováni další dva pacienti. Nakazil se i jeden lékař a dvě zdravotní sestry, kteří jsou nyní v domácím léčení. U dalších dvou sester se možnost nákazy prověřuje.

Zpřísněná opatření, která vinohradská nemocnice přijala ve středu po odhalení nákaz, nadále trvají. Na hematologii jsou omezeny návštěvy a k léčbě jsou přijímáni jen vážně nemocní. Nemocnice dnes navíc uzavřela lůžkovou část kožní kliniky, pacienti museli domů, prostory se čistí kvůli podezření na nákazu prasečí chřipkou. Testuje se veškerý personál lůžkového oddělení. Uzávěra potrvá zřejmě několik dní.

Také ostatní pražská zdravotnická zařízení jsou údajně na případný výskyt chřipky připravena. Šíření nákazy by mělo zabránit případné používání speciálních masek, ochranných plastových štítů, rukavic a dezinfekčních prostředků. V případě pandemie omezí nemocnice návštěvy a příjem pacientů. Velmi přísná opatření by platila hlavně na ambulancích, kam přicházejí pacienti přímo z ulice.

Během posledního týdne v Česku přibylo nejvíc nakažených od začátku epidemie. Počet potvrzených nákaz dosáhl od počátku epidemie 486. Do počtu jsou ale zahrnuti jen ti nemocní, jejichž nákazu potvrdila Národní referenční laboratoř v Praze. Skutečný počet nakažených proto může být mnohem vyšší. U většiny lidí byl zatím průběh onemocnění lehký. Účinnou prevencí v době chřipkové epidemie je podle odborníků omezit cesty do zahraničí. Nemocní lidé by se měli vyhnout šíření nemoci, zůstat doma a zvýšit příjem vitaminů.

Share Button