Kostivalová mast se osvědčila při hojení ran pacientů LDN

Kostivalová mast, kterou zná lidová medicína od nepaměti a běžně ji užívají sportovní lékaři k hojení sportovních zranění, se osvědčila také při hojení proleženin u nepohyblivých pacientů v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných. Primář LDN v pražské Fakultní nemocnici Motol Jan Štěpán ČTK řekl, že mast s kostivalem testovali jeden rok a zjistili, že defekty kůže u seniorů se hojily mnohem rychleji.

„Kostival se standardním sterilním krytím jsme testovali u stovky našich klientů. Zjistili jsme, že povrchové defekty, například stržení takzvané papírové kůže, která je u seniorů častá, se hojily v řádu dnů, rozsáhlejší pak týdny,“ uvedl.

Kostivalová mast je levnější než různé speciální přípravky, pro zařízení tedy znamená její užití úsporu, přitom je o pacienty dobře postaráno.

Primář popsal, že mast nanášeli přímo do rány a překryli mikrotenem. Ránu převazovali první, třetí až pátý a pak desátý den. „Do dvou týdnů byla na místě původní rány či proleženiny novotvořená, pigmentovaná kůže, která navíc vykazovala ve srovnání s použitím jiných běžných léčebných prostředků vyšší pevnost a pružnost,“ řekl.

Kostivalová mast má blahodárný zklidňující účinek na celý pohybový aparát, unavené nohy, namožené svaly, šlachy, klouby a páteř. Obvykle se užívá při rehabilitaci a k urychlení vstřebávání podlitin.

Obsahuje účinné látky z kostivalu lékařského, což je statná, vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina, která kvete od května do července především v příkopech, na vlhkých loukách a rumištích. Bylina je rozšířena od Irska a severního Španělska až po Střední Asii.

Share Button