Komora vyzvala lékárny, ať neodesílají citlivá data o pacientech

Česká lékárnická komora (ČLeK) vyzvala dnes lékárníky, ať neposílají citlivá data o pacientech do centrálního úložiště receptů ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle ochránců dat překračuje ústav pravomoci, když sbírá veškerá data o zdraví lidí. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zveřejnil verdikt v úterý, SÚKL se může vyjádřit do konce srpna.

„Lékárnám s připojením na databázi SÚKL doporučujeme pozastavit poskytování všech údajů o vydaných léčivých přípravcích,“ řekl ČTK k výzvě prezident komory Stanislav Havlíček. Členy stavovské organizace jsou povinně všichni lékárníci, což je téměř 8000 lékárníků.

Ochránci dat dělali kontrolu v ústavu z podnětu komory, ta dokonce vyzvala své členy, aby se k centrálnímu úložišti nepřipojovali. Naproti tomu Grémium majitelů lékáren, které sdružuje přes 300 majitelů, vyzvalo své členy, aby se k úložišti připojili. Po zpochybnění činnosti úložiště zopakovalo svým členům, ať tam dál posílají informace.

V současnosti je k úložišti připojeno 1450 z 2600 lékáren a výdejen. Havlíček uvedl, že komora doporučila lékárnám, které se dosud nepřipojily, aby „setrvaly v tomto stavu“ a nezřizovaly si připojení. „Všem lékárnám bez ohledu na to, zda jsou připojeny k databázi nebo ne, doporučujeme, aby vydávaly přípravky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem výhradně na lékařský předpis,“ dodal.

V centrálním úložišti si lékárníci ověřují, zda pacient nevybírá v krátké době větší množství léků. Má se tak zabránit zneužívání pseudoefedrinu k výrobě drog. Lidé tedy v některých lékárnách, kde se dřív dávaly tyto léky na průkaz, budou muset předkládat recept. V nepřipojených lékárnách to bez receptu nešlo ani dosud.

Podle komory byly všechny údaje dosud poskytnuté o pacientech do centrálního úložiště shromážděny v rozporu se zákonem. SÚKL totiž neměl souhlas konkrétních pacientů, aby s jejich daty zacházel. Havlíček dodal, že podle zákona má úložiště sloužit výlučně k zasílání elektronických receptů, ty však zatím lékaři nepíší, tudíž lékárníci tyto recepty zatím nepřijímají.

Share Button