Karlovarský kraj začal proplácet poplatky ve všech lékárnách

V Karlovarském kraji dnes začaly všechny lékárny proplácet regulační poplatky. Dosud formou daru vracel kraj lidem peníze pouze ve své jediné lékárně, nyní možnost rozšířil i na soukromé. Poplatky tak nyní hradí v 91 lékárnách. Podle zjištění ČTK byly formuláře potřebné k vrácení poplatku hned ráno na pultech lékáren. Zájem o zpětné vrácení poplatku byl ale dopoledne velmi malý.

„Například pán, co si zde vyzvedával léky, to striktně odmítnul a poplatek zaplatil,“ řekla ČTK lékárnice sokolovské lékárny Herba. V lékárně v karlovarské ulici Moskevská se za dopoledne o formuláře zajímal jediný člověk. Prý se mu ale nevyplatí o vrácení poplatku žádat.

Kraj rozeslal do každé z lékáren formuláře pro pacienty už v minulém týdnu. Formulář je i na internetových stránkách krajského úřadu. Pacienti mohou formulář po vyplnění a s potvrzením o zaplacení poplatku odeslat na krajský úřad, ten jim poplatek zašle na bankovní účet. Kraj tak chce dát možnost koupit léky bez poplatku pacientům, kteří nemají možnost pro ně zajít do jediné krajské lékárny v karlovarské nemocnici, chce předejít i případným soudním sporům s lékárnami, které přicházely o zákazníky.

Karlovarský kraj si pro letošní rok vyčlenil na proplácení regulačních poplatků celkem 30 milionů korun. Poplatky refunduje ve všech zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovateli je kraj. Od února do konce června už kraj touto formou zaplatil za pacienty přes 7,8 milionu korun. Podle údajů krajského úřadu v červnu největší podíl pacientů využíval darů v jediné krajské lékárně v areálu karlovarské nemocnice, plných 83 procent.

Share Button