Karlovarský kraj lidem od září uhradí poplatky ve všech lékárnách

Karlovarský kraj bude od 1. září proplácet regulační poplatky ze všech lékáren v regionu včetně soukromých. Dosud formou daru vracel lidem peníze pouze ve své jediné lékárně v karlovarské nemocnici. O peníze mohou lidé požádat na zvláštním formuláři, který krajskému úřadu zašlou poštou. Peníze dostanou na svůj bankovní účet, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Martin Havel.

Pecina v nejbližší době proplácení poplatků krajům asi nezakáže

Ministr vnitra Martin Pecina v nejbližší době krajům proplácení zdravotnických poplatků nejspíš nezakáže. Počká na další analýzu současného stavu a také na hlasování Poslanecké sněmovny o předlohách, které mají poplatky úplně zrušit či výrazně omezit. Poslanci budou o normách, které jim s úpravami vrátil Senát, hlasovat na schůzi, která začne 8. září, sdělil dnes sdělil tiskový odbor ministerstva vnitra.

Podle dnešních Hospodářských novin Pecina hejtmanům poslal dopis, ve kterém je upozorňuje, že nedodržují při vybírání poplatků zákon. Jestli hejtmani nezačnou poplatky vybírat nebo radikálně nezmění způsob jejich vracení, tak je k tomu ministr prý donutí. „Pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce vybírání poplatků zákon, tak jim zrušíme usnesení jejich krajských zastupitelstev, která krajům umožňují poplatky pacientům proplácet,“ citují Pecinu Hospodářské noviny.

Dnes ministerstvo vnitra uvedlo, že Pecina kraje upozornil na základě analýzy, kterou zadal na přelomu února a března ještě jeho předchůdce Ivan Langer (ODS). Současně s tím si Pecina ale vyžádal nové podklady k celé věci. Od první analýzy podle něj totiž došlo ke změnám v hrazení poplatků kraji.

„O dalším postupu ministerstva v této věci bude rozhodnuto po vyhodnocení vyžádaných podkladů a s ohledem na výsledek legislativního procesu,“ uvedlo ministerstvo. Zrušení či výrazné omezení zdravotnických poplatků ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM ve svých novelách o veřejném zdravotním pojištění. Senátoři to odmítli a rušení poplatků navrhli nahradit snížením cen léčiv a bezplatným očkováním dětí proti pneumokokům. Předloha tak spolu se senátními úpravami putuje k posouzení zpět do sněmovny.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) dnes novinářům v Kutné Hoře řekl, že kraj příslušný dopis od ministerstva dostal. „Já i naši právníci ho neinterpretujeme tak tvrdě, že by nás ministerstvo vyzývalo něco rušit nebo měnit, víceméně jsme byli jen dotázáni na postup a způsoby realizace,“ uvedl. Právníci podle něj zpracovávají odpověď, která by měla být hotova do konce tohoto měsíce.

I šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) dnes novinářům v Brně řekl, že Pecina si v dopise vyžádal další podklady, které mají kraje poslat do konce srpna, což prý učiní. Zdůraznil, že neexistuje žádné rozhodnutí ministerstva vnitra, které by konstatovalo, že kraje proplácením poplatků lidem porušují zákon.

Share Button