Jihomoravské nemocnice budou léky i přístroje kupovat centrálně

Osm nemocnic spadajících pod Jihomoravský kraj bude léky i přístroje kupovat přes centrálního nákupčího. Zastupitelé dnes za tím účelem založili obchodní společnost CEJIZA. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) nemocnice společným nákupem ušetří. Už dřív mluvil o milionech a dlouhodobě desítkách milionů korun. Výhodnost návrhu dnes zpochybnil opoziční zastupitel František Adamec (KDU-ČSL). Zastupitelům řekl, že nemocnice budou firmě za služby platit dvakrát víc, než je výběrová řízení stojí dnes.

Z materiálu pro zastupitele vyplývá, že nemocnice budou podle velikosti za nákupy hradit firmě měsíčně od 20.000 do 40.000 korun. „Podle informací, které mám k dispozici, tak ta uvažovaná výše příspěvku je v současné době dvojnásobkem toho, kolik dnes příspěvkové organizace zadávání zakázek stojí,“ řekl Adamec. Podle něj lze o úsporách mluvit, až se ukáže, že se centrálními nákupy podařilo skutečně ušetřit.

Podle materiálu pro zastupitele paušál zahrnuje veškeré náklady na právní služby a inzerci, kterou si CEJIZA objedná. Nic dalšího nemocnice platit nebudou. Kraj navíc provoz firmy bude dotovat. „Dotace na provoz pro zůstatek roku 2009 by činila dva miliony korun. Na rok 2010 by činila čtyři miliony korun,“ uvádí materiál. Náklady na fungování společnosti dokument vyčísluje na sedm milionů korun ročně.

Podle důvodové zprávy k rozhodnutí utratily loni krajské nemocnice za zboží a služby 1,35 miliardy korun. Byť se nebudou všechny komodity zahrnuté do této sumy kupovat centrálně, přesto je objem zakázek tak vysoký, že se tam podle rady dá ušetřit.

Centrální nákupy plánuje kraj spustit do konce prázdnin. Do té doby je třeba společnost s ručením omezeným ustavit a zapsat do obchodního rejstříku. Část dokumentů podepíše hejtman před právníky dnes.

Krajští radní i úředníci v rozpočtu hledají úspory kvůli ekonomické krizi. Současné propočty počítají s tím, že nižší daně zaplacené firmami i zaměstnanci sníží kraji pětiapůlmiliardový rozpočet o 550 až 740 milionů korun.

Share Button