Japonský detektor ohlásí, zda mají zaměstnanci teplotu

Zaměstnanci japonské automobilky Nissan Motor musí před nástupem do práce přiložit obličej ke speciálnímu detektoru, který jim změří teplotu. Pokud je vše v pořádku, rozsvítí se zelená kontrolka, v opačném případě se rozbliká červené světlo a spustí se alarm. Podle firmy jde o preventivní opatření proti šíření virových onemocnění, napsala dnes agentura AP.

Přístroj nazvaný v překladu Tepelný obraz AI je založen na infračervené technologii. Společnost Nissan Motor ho vytvořila původně k měření teploty některých součástí automobilů, uvedl výkonný ředitel firmy Hitoši Kawaguči.

V ústředí firmy Nissan v Jokohamě nyní probíhá zkušební provoz nového využití tohoto detektoru. Všichni zaměstnanci, tedy asi 3000 lidí, musí před nástupem do práce přiblížit tvář na vzdálenost 15 centimetrů od měřiče a vydržet tak tři vteřiny.

Pokud je člověk zdravý, rozsvítí se čidlo na přístroji zeleně. Pokud je však teplota těla vyšší než 38 stupňů Celsia, což znamená, že osoba může být nemocná, rozsvítí se červené světlo a rozezvučí se alarm. Přístroje budou patrně namontovány i v dalších pobočkách Nissanu, ačkoli probíhající zkušební provoz zatím neodhalil ani jednoho Japonce, který by přišel do práce s horečkou.

„Nejde o to, že bychom nevěřili svým zaměstnancům. Někteří lidé se však přinutí jít do práce, i když se necítí dobře. Vir se pak může rozšířit mezi ostatní pracovníky,“ vysvětlil Kawaguči.

Přístroj je velký asi jako objemnější kniha a stojí kolem 3000 dolarů (asi 52.000 korun), což je asi třicetkrát nižší cena než kolik se podle Nissanu zaplatí za podobné přístroje používané běžně na letištích.

Nové měřiče teploty vstoupily do prodeje minulý měsíc a od té doby se jich prodalo již 300 kusů.

Toto číslo podle Kawagučiho jistě stoupne, protože přístroj může být užitečný pro nejrůznější instituce sdružující velký počet lidí, jako jsou například školy a nemocnice.

Share Button