IKEM dnes provedl 300. transplantaci ledviny od žijícího dárce

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dnes v dopoledních hodinách úspěšně provedli 300. transplantaci ledviny od žijícího dárce. Tím byl čtyřicetiletý muž, který věnoval ledvinu svému bratrovi. Celá operace trvala necelou hodinu, uvedl IKEM v tiskové zprávě.

Transplantace ledviny od žijícího dárce je výhodná, neboť jde o plánovanou operaci, na kterou je dárce i příjemce dobře připraven. V tom je hlavní rozdíl od transplantace od zemřelých dárců, kdy je výkon nutné provést v relativně krátké době, aby nedošlo k poškození funkce orgánu.

Ze světových statistik vyplývá, že v současné době je přežívání transplantované ledviny od žijících dárců v prvním roce po transplantaci až 98 procent, u ledvin od zemřelých dárců je to asi 93 procent. V prvním případě je přitom průměrná doba funkce orgánu až 20 let, v druhém případě pak jen osm až dvanáct let. I proto jsou výsledky příjmu orgánu od živého dárce z dlouhodobého hlediska lepší.

Transplantace poskytuje ve srovnání s jinými metodami náhrady funkce ledvin nejvyšší kvalitu života. V ČR se v roce 2008 transplantovalo celkem 355 ledvin (z toho v IKEM 194), přičemž přijmutí orgánu od žijícího dárce tvoří zhruba osm procent tohoto počtu. Trendem ve vyspělých zemích, zejména v USA, je narůstající počet ledvin od žijících dárců. I v ČR se tento program daří rozvíjet, uvedl IKEM.

Výsledky transplantací všech orgánů se významně zlepšily od osmdesátých let minulého století. Pomohlo k tomu zdokonalení metody odběrů, uchování orgánů a operační techniky, stejně jako vývoj moderních léků, které pomáhají organismu lépe přijmout „cizí“ orgán.

V České republice je transplantační program na velmi vysoké úrovni. V roce 2008 bylo transplantováno celkem 564 orgánů a více než 5000 lidí žije s funkčním orgánem přijatým od jiné osoby.

Transplantace v IKEM, kde se provádí největší počet náhrad orgánů ze všech českých center, mají dlouhou historii. První náhrada ledviny byla provedena 21. března 1966.

Share Button

1 Komentár(ov)

  1. Dr Elvis | Čvc 28, 2016 | Reply

    kontaktujte nás ještě dnes prostřednictvím svého e-mailu doctorelviswhyte@gmail.com Chcete-li prodat svůj ledvinu za obrovské sumy peněz.