Hygienici na jihu Čech evidují 22 nákaz prasečí chřipkou

Hygienici evidují na jihu Čech k dnešnímu dni 22 potvrzených případů takzvané prasečí chřipky. Tři lidé byli hospitalizováni, 19 dalších lékaři po vyšetření propustili do domácí izolace, sdělil dnes ČTK František Kotrba z krajské hygienické stanice. Česko má zřejmě první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech dnes zemřela žena, u níž se projevovaly příznaky nákazy.

Jihočeši se ve většině případů nakazili zřejmě v zahraničí. Šest lidí jako pravděpodobné místo nákazy označilo Španělsko, pět Británii, dva lidé si přivezli onemocnění z Německa, dva z Řecka a jeden z Egypta. Šest pacientů onemocnělo přímo v ČR. „Celkem bylo na podezření z infekce virem Pandemic (H1N1) 2009 vyšetřeno 97 osob z jihočeského regionu,“ upřesnil Kotrba.

Největší počet nemocných registrují hygienici ve věkových kategoriích 15 až 19 a 20 až 24 let. Nejvyšší počet nových případů evidovali lékaři v době, kdy vrcholila turistická sezona. Jako nejdůležitější preventivní opatření hygienici doporučují dodržování zásad hygieny a očkování proti sezonní chřipce.

V Karlových Varech dnes zemřela v nemocnici žena, u níž se projevovaly příznaky prasečí chřipky. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, která její stav zkomplikovala. Ministerstvo zdravotnictví nemůže zatím nákazu prasečí chřipkou u zemřelé potvrdit.

Takzvanou prasečí chřipkou se podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněných 16. října, na světě nakazilo na 400.000 lidí. K dnešku zemřelo podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) 5335 nakažených, z toho 229 v zemích Evropské unie.

Share Button