Hejtman Pardubického kraje (za ČSSD) vyzývá lidi, aby platili poplatky

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) vyzývá obyvatele, aby v krajských zdravotnických zařízeních platili regulační poplatky, pokud jim to jejich situace dovoluje. Dar od kraje by podle Martínka měli přijmout pouze lidé, kteří jsou v sociální nouzi. Kraj vedený sociálními demokraty přitom poplatky platí za pacienty formou daru teprve od února; pro ČSSD bylo bezplatné zdravotnictví jedním z hlavních témat krajských voleb.

Úhradu poplatků považuje hejtman za sociální opatření, které má pomoci sociálně slabým spoluobčanům, rodinám s dětmi a seniorům při řešení jejich situace v době zdravotních problémů. „Prosíme vás proto, abyste takto k tomuto opatření přistupovali a využívali jej pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje,“ oslovil Martínek obyvatele kraje v písemném prohlášení, které je i na internetových stránkách kraje.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD), jehož kraj hrazení poplatků za pacienty zavedl jako první, ČTK řekl, že ve středních Čechách se k ničemu podobnému rozhodně neschyluje. „Musím jenom konstatovat, že ve Středočeském kraji se k ničemu takovému nechystáme. My s tím naším systémem, který jsme zavedli od ledna, máme dobré zkušenosti. A tu výzvu kolegy Martínka nechci vůbec komentovat,“ uvedl Rath.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je na Martínkově výzvě podstatný „apel na všechny rozumné lidi v Poslanecké sněmovně, aby zrušili nesmyslnou dvojkolejnost mezi kraji a centrem“. „Lidé řekli jasné ne poplatkům a problém vznikl ve chvíli, kdy Topolánkova vláda tento vzkaz veřejnosti nerespektuje a setrváváním na asociálním systému poplatků odsuzuje kraje do role prosebníků,“ uvedl Paroubek v tiskovém prohlášení. Zopakoval, že cílem ČSSD je odstranit problém poplatků jako celek.

Martínkovo prohlášení zaskočilo předsedu Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD). „Jako dlouholetý kolega Martínka nechci věřit, že by takto zkušený politik vyzval občany k placení poplatků. Jsem proto přesvědčen, že pan Martínek uvede věci na pravou míru a veřejnosti celou věc ještě dnes detailně vysvětlí,“ sdělil ČTK v tiskovém prohlášení Hašek a doplnil za všechny hejtmany, že sociální demokracie je v otázce regulačních poplatků zcela jednotná.

Martínkovo prohlášení přišlo v den, kdy zdravotní pojišťovny oznámily, že jsou připraveny začít dávat krajským nemocnicím a lékárnám pokuty za to, že nevybírají poplatky od pacientů. Považují to za porušování či obcházení zákona o zdravotním pojištění. Sankce může činit až 50.000 korun a uložit se může opakovaně.

Pardubický kraj na poplatky letos vyčlenil z rozpočtu 67 milionů korun. Kraji patří pět nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. Provozuje dalších šest zařízení – tři LDN a dva léčebné ústavy. Poplatky lidé také nemusejí platit v zařízeních Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Proti neplacení poplatků se postavil klub ODS, podle jeho představitelů budou peníze scházet nejen ve zdravotnictví, al také ve školství a sociální sféře.

„Je to trochu protichůdné prohlášení, poté co se slibovalo všechno všem. Ukazuje se, že s poplatky budou problémy, navíc se platí z daní,“ řekl ČTK k Martínkově výzvě jeho předchůdce v čele kraje Ivo Toman (ODS). Podle něj bude mít kraj problémy s plněním rozpočtu, a to také tím, že například slíbil peníze na mzdy zdravotníků. Navíc ekonomika ještě loni rostla o pět šest procent, s čímž letos kraj počítat nemůže, dodal.

Martínek v prohlášení dále uvádí, že se v budoucnu pokusí zdravotnické poplatky formou zákona zrušit nebo výrazně omezit ve všech zařízeních, nejen krajských. Doplnil, že kraj vyzval zároveň všechny ostatní instituce, aby se k tomuto kroku připojily. „Jsme si vědomi, že přístupnost k naší nabídce není vzhledem k rozmístění zařízení, která Pardubický kraj vlastní nebo zřizuje, pro všechny občany kraje stejná,“ dodal hejtman.

Share Button

1 Trackback(s)

  1. From České poplatkové podivnosti | Úno 10, 2009