Grémium majitelů lékáren doporučuje nevybírat poplatky

Grémium majitelů lékáren doporučuje všem lékárnám nevybírat regulační poplatky a požadovat jejich úhradu od jednotlivých krajů. Bude zároveň podávat žalobu o náhradu způsobené škody. Reaguje tak na skutečnost, že lékárny zřizované kraji poplatky vybírat nebudou. Grémium to dnes uvedlo v tiskovém prohlášení, která má ČTK k dispozici.

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) označil tyto kroky za politickou hru. Lékárníci, jež dnes ČTK oslovila, nemají na doporučení grémia jednotný názor, mnozí vyčkají, až se s ním seznámí.

Výzvu Grémia prověří kvůli podezření na kartelovou dohodu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), správní řízení ale zřejmě nezahájí, řekl ČTK jeho šéf Martin Pecina. Podle místopředsedy ÚOHS Roberta Nerudy by se dalo jednání grémia prověřovat kvůli podezření ze zakázané dohody. „Na druhou stranu ale ty lékárny jsou v situaci, kdy je to krok, který jim umožní zůstat na trhu. Máme poznatky, že skutečnost, že nějaká lékárna nemá poplatky, znamená příliv zákazníků,“ uvedl s tím, že na situaci by mohli vydělat zákazníci.

Grémium považuje postup krajů, které od vybírání regulačních poplatků postupně upouštějí, za obcházení zákona. „Musím zdůraznit, že krajské lékárny jsou a budou dotovány z daní všech občanů. Veřejné lékárny nedostanou žádnou dotaci z krajů,“ uvedl předseda grémia Marek Hampel.

Lékárníci proto chtějí ve všech krajích podat žaloby na ochranu proti nekalé hospodářské soutěži a pro vzniklou škodu. „Jedná se o prolomení základní důvěry občanů v platnost zákona a obecné důvěry ve vymahatelnost práva v této zemi,“ poznamenal Hampel. Pecina se k možné nekalé hospodářské soutěži nechtěl vyjadřovat, jeho úřad nemá tuto oblast na starosti. O tom ať rozhodně soud, uvedl.

Pracovníci lékáren, které dnes oslovila ČTK, však jednotný názor na doporučení grémia nemají. Situaci shrnul majitel písecké lékárny Marek Bárta, podle nějž jsou lékárníci nejednotní. Příbramská Lékárna u Sv. Jakuba už reagovala na konkurenci nedaleké lékárny v krajské nemocnici tím, že od 20. ledna dává pacientům možnost vybrat si, jestli chtějí poplatek zaplatit. „Je to naprosto nespravedlivé a do nebe volající, když jedna lékárna nemusí vybírat doplatky, a druhá ze zákona musí. Nás to poškozuje a není to rovnocenná soutěž,“ přidala se majitelka lékárny v ostravském Shopping Parku Dagmar Pohlová.

„Jako jednotlivec nemám šanci požadovat peníze za poplatky po kraji. Něco jiného je to v případě řetězců,“ obává se majitelka přerovské lékárny Sano Vlasta Veškrňová. S připojením se k iniciativě váhá. Leona Stěpková z lékárny v Hrobě na Teplicku ale zdůraznila, že poplatky si nemůže dovolit nevybírat, protože zdravotní pojišťovny poplatek 30 korun odečítají z ceny léku a hradí jí o to méně.
„Čekám, jak se situace vyvine, musím spočítat finanční dopady, ale zřejmě se doporučením grémia budu řídit,“ řekla majitelka Lékárny U Zvěrokruhu v Jihlavě Kateřina Gerhardová. Magdalena Šrobařová z lékárny v pražských Vršovicích dodala: „Nemůžu říct, že se budu řídit něčím, co jsem neviděla. Ale jsme členy grémia a snažíme se řídit tím, co naši kolegové vydobudou.“
Předseda asociace krajů Hašek se jednání lékárnického grémia neobává. „Jsem přesvědčen, že tohle je politická hra, hraní si se slovy, jak jste slyšeli, když se objevil jakýsi pokus zastavit ty věci soudně, zatím v jednom konkrétním kraji, kde ten systém funguje, tak soud lékárníkům za pravdu nedal,“ řekl ČTK a dodal, že se návrhů grémia výrazně neobává.
Žalobu kvůli nevybírání poplatků v lékárnách v majetku Středočeského kraje podalo grémium v minulém týdnu. Zároveň požádalo soud o předběžné opatření, aby kraj až do soudního rozhodnutí přestal ve svých zařízeních poplatky za pacienty hradit. Krajský soud v pondělí návrh na předběžné opatření z procedurálních důvodů zamítl; žaloba ovšem nadále trvá, uvedl v pondělí Hampel.
K případnému zrušení poplatků v dosavadní podobě by se lékárníci prý přiklonili tehdy, pokud by stát nedokázal zajistit dodržování zákona, a umožnil tak obcházení práva. Zatím grémium lékárnám doporučilo, aby poplatky pacientům vracely v podobě bonusů. „Jen tak zajistí spravedlivé podmínky pro své pacienty. Smysl regulačních poplatků tak skončí začátkem února,“ doplnil Hampel.
Současné politické situace se prý navíc snaží využít především řetězcové lékárny, které tím zvyšují počet pacientů ve svých lékárnách.
K vracení poplatků již přistoupily soukromé lékárny sítě Dr. Max. Síť lékáren uvažuje, že proto, aby prý zabránila diskriminaci svých klientů, bude „vyplácet od 1. února 2009 svým zákazníkům zvýhodněný věrnostní bonus, kterým plně kompenzuje poplatky, které je pacient povinen platit při vyzvednutí léku“, uvedl provozovatel sítě 117 lékáren po celé ČR.
Poplatky se zatím nevybírají v krajských lékárnách ve středních Čechách; v dalších regionech by změna měla nastat v únoru. Kraje zatím musí na dorovnání poplatků najít desítky milionů ve svých rozpočtech.

Share Button