Florida zakázala léčivou pedikúru rybek „lidojedek“

Florida zakázala populární pedikúru, při níž se malé rybičky živí suchou, odumřelou kůží na lidském těle. Důvodem jsou prý problémy s hygienou, napsala agentura AP.

Tento způsob ošetřování odumřelé kůže na nohou dorazil do USA z asijských zemí teprve nedávno, ale brzy se stal populární mezi zákazníky soukromých lázní po celé zemi. Floridský vládní úřad pro kosmetiku ale proceduru zakázal, přestože zatím není známo, že by byla v tomto státě někde nabízena. Chtěl prý tak podle mluvčí úřadu předejít vzniku budoucích problémů, protože neexistuje způsob, jak mezi jednotlivými zákazníky vydesinfikovat bazén s rybkami. Podobný zákaz již podle AP vydaly i některé další americké státy.

Rybičky se jmenují Garra Rufa, ale říká se jim též Doktor ryba. Pocházejí původně z Turecka a v evropských zemích a v Japonsku je prý o ně veliký zájem. Ryby nemají zuby, takže není třeba se obávat, že by někoho mohly kousnout. O suchou kůžičku se postarají tak, že ji jemně uždíbnou a snědí, a jsou proto velmi často využívány při léčbě lupenky.

Kaprovité rybky Garra Rufa rodu Ciprinidae mají původ v termálních pramenech poblíž města Kangal v turecké provincii Sivas, kde přežívají ve vodě teplé až 36 stupňů Celsia. Toto extrémní životní prostředí je charakteristické výrazným nedostatkem vhodné potravy, a ryby proto nepohrdnou jako doplňkem stravy ani odumřelou lidskou kůží.

Share Button