Dvě třetiny mužů přehlíží své potíže s prostatou

Dvě třetiny mužů přehlíží své potíže s prostatou. Problémy s ní přitom má podle odhadů až 650.000 českých mužů, tedy každý čtvrtý muž po čtyřicítce. Častá je hlavně zbytnělá prostata projevující se přerušovaným močením, slabým proudem moči a častějším nočním močením. Velmi nebezpečná je rakovina prostaty, třetí nejčastější zhoubný nádor způsobující úmrtí mužů.

Rakovina prostaty v časném stadiu, kdy se dá vyléčit, nemá žádné příznaky. Většina mužů však k lékaři nejde ani s nezhoubným zbytněním prostaty. Nemocný má pocit nevyprázdněného měchýře, močí často nadvakrát. Nepříjemné je odkapávání moče po vymočení.

Pacient přijde k lékaři až v momentě, když se příznaky tak zvýrazní, že ho diskvalifikují ze života. Neřešený problém rozhazuje sebevědomí nemocného. Na erekci však prostatické obtíže přímý vliv nemají.

Prostata je orgán, který se nachází pod močovým měchýřem u mužů. Produkuje sekret, který je živnou půdou pro spermie a je součástí ejakulátu. Močová trubice vede z močového měchýře ke špičce penisu a prochází středem prostaty. Proto každé zvětšení prostaty může bránit průtoku moči.

Riziko onemocnění roste s věkem, vliv má i dědičnost. Zvětšení prostaty je dáno zbytňováním žlázek uprostřed prostaty, souvisí s hormonálními změnami. Zvětšená prostata se může změnit i v nádorové onemocnění. Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem českých mužů a stále jí přibývá. V posledních letech četnost rakoviny prostaty dále stoupá, ale klesá úmrtnost. O pokles úmrtnosti se přičinila osvěta o včasném vyšetření a moderní léčba.

Zbytnělá prostata souvisí především s věkem, urychlit příznaky může však i životní styl. K dřívějšímu propuknutí nemoci přispívá podle Nováka zejména nadměrně kořeněná strava, pití ostrého alkoholu i nepravidelný sexuální režim.

Pokud se muž zdráhá jít k lékaři, může vyzkoušet přípravek rostlinného původu, který je k dostání bez receptu. Užívat by se však měl nejvýš tři měsíce. Pokud se stav nezlepší, je nutné vyhledat urologa.

Share Button