Dr. Max dal EK stížnost na kraje, které nevybírají poplatky

Síť soukromých lékáren Dr. Max podala v pondělí Evropské komisi (EK) stížnost kvůli postupu krajů, které ve svých nemocnicích a lékárnách hradí za pacienty regulační poplatky. Informuje o tom dnešní Mladá Fronta Dnes (MfD). Lékárenská síť ve stížnosti vyčíslila, že kvůli zvýhodňování krajských lékáren přišla o 16 milionů korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se ale komise stížností lékáren Dr. Max nejspíš nebude vůbec zabývat, uvádí MfD.

Ztrátu prý lékárny utrpěly tím, že regulační poplatky hradí za pacienty formou věrnostních bonusů. „Lidé u nás zákonné zaplatí poplatek za položku na receptu, ale vzápětí dostanou od lékárníků částku zpět jako bonus,“ řekl MfD obchodní ředitel firmy Dr. Max Luboš Korbelář.

Šéf ÚOHS Martin Pecina ale tvrdí, že soukromí lékárníci by museli dokázat, že kraj podpořil jednu lékárnu dotací ve výši kolem šesti milionů korun. „Hranice je 200.000 eur. Pokud se lékárnám nepodaří prokázat vyšší dotace, nebude se tím komise vůbec zabývat,“ řekl Pecina.

Stížnost předala v polovině ledna EK i Česká lékařská komora (ČLK). ČKL považuje postup krajů za porušování nebo alespoň obcházení zákona. Trvá na tom, že musejí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele.

Share Button