Dle ochránců soukromí sbírá úřad citlivá data pacientů nezákonně

Citlivá data o zdraví pacientů sbírá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle ochránců soukromí nezákonně. Proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se může ústav do konce srpna odvolat. Verdikt uvítala Česká lékárnická komora (ČLeK), která dala podnět k prošetření. SÚKL sbírá informace o užívaných lécích od ledna. Z nich se dá dovodit, jakými chorobami člověk trpí.

„V rámci kontroly centrálního úložiště receptů bylo zjištěno, že SÚKL koná nad rámec pravomocí ukládaných mu zákonem a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů,“ sdělil ČTK v tiskové zprávě ÚOOÚ. Jeho mluvčí Hana Štěpánková nechtěla pochybení upřesnit. ČTK jen řekla, že ústav má možnost podat do konce srpna námitky k výsledkům kontroly.

„My jsme samozřejmě velmi rádi, že výsledek kontroly potvrdil původní názor ČLek, a považujeme ho za vítězství zdravého rozumu. Zároveň je nutné se ptát, co bude s těmi daty dál, která už jsou nasbírána,“ řekl ČTK prezident komory Stanislav Havlíček.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková ČTK řekla, že protokol obdrželi, jeho obsah ale nebudou zveřejňovat. Při představování systému zdůrazňoval ředitel SÚKL Martin Beneš, že data pacientů jsou v anonymizované podobě.

Podle Havlíčka ale zákon ústavu takový sběr dat neumožňuje. Komora vyzvala lékárny, aby se nepřipojovaly k centrálnímu
úložišti, dokud se spor o zacházení s citlivými daty pacientů nevyjasní.

K centrálnímu úložišti je podle Petlákové k dnešku připojeno 1450 z 2600 lékáren a výdejen. „Odesílají do centrálního úložiště dat zabezpečeným způsobem v elektronické formě hlášení o lécích vydaných na lékařský předpis a lécích s pseudoefedrinem,“ vysvětlila.

Úložiště podle Petlákové umožňuje provoz jednoho z klíčových prvků elektronizace zdravotnictví, takzvanou e-preskripci, tedy předepisování a výdej léčiv na elektronické recepty. Lékaři je podle zjištění ČTK ale dosud nepíší. Nemají v počítačích potřebný program a také oni čekali, jak se vyjádří ÚOOÚ ke sporu o oprávnění SÚKL sbírat citlivá data pacientů.

Podle právních expertů ČLeK je tento sběr nezákonný. SÚKL má podle nich pouze soustřeďovat elektronické recepty, nikoli sbírat veškerá data o všech předepsaných lécích, a tím pádem i o pacientech.

„Podle našeho názoru může SÚKL sbírat údaje o pacientech jen v případě, že mu pacienti dají souhlas. SÚKL sbírá údaje o všech předepsaných lécích bez toho, aby pacient souhlas podepsal,“ upozornil Havlíček.

Podle něj lze zpochybnit i testovací provoz lékových záznamů pacienta, který spustil SÚKL v pondělí. Pacient si najde na webu všechny léky, které mu předepsal lékař, kolik za ně zaplatila pojišťovna a kolik doplatil. „Pravděpodobně také je tento provoz spojen s řekněme nezákonným sběrem údajů. Budeme velmi rádi, když SÚKL v co nejbližší době zveřejní, jakým způsobem zlikviduje data, která takto získal,“ řekl Havlíček.

Na rozdíl od stavovské organizace Grémium majitelů lékáren od počátku provoz centrálního úložiště podporuje. Valná většina jeho členů se k němu již připojila. Grémium argumentuje písemným stanoviskem ÚOOÚ z loňského prosince, podle něhož je zasílání dat v souladu se zákonem.

„Ať už vyjasňování mezi ÚOOÚ a SÚKL dopadne jakkoli, lékárny, které jsou už připojeny k centrálnímu úložišti, neporušují žádný platný právní předpis a nehrozí jim žádná pokuta od úřadu,“ řekl ČTK předseda představenstva grémia Marek Hampel. Ze zkušenosti Švédska, Dánska, Finska, Izraele či USA vyplývá, že systém elektronických receptů a elektronické dokumentace je plně funkční, a to i z hlediska ochrany citlivých údajů.

Havlíček potvrdil, že také komora považuje zpřístupnění lékového záznamu odborné zdravotnické veřejnosti za přínosné, data ale musejí být sbírána zákonně. „My jsme připraveni spolupracovat na jakémkoli projektu, který utvoří legislativu, podle níž se budou data stírat zcela zákonně,“ řekl.

Share Button