ČR má první případ prasečí chřipky, stav muže z Prahy není vážný

Takzvanou prasečí chřipkou onemocněl pilot Českých aerolinií. Stav mladého muže není podle lékařů vážný. Nakažený přiletěl do Česka z New Yorku a je nyní v domácí izolaci. V domácí karanténě je také devět lidí, se kterými muž přišel do kontaktu, mezi nimi jsou členové posádky letadla a rodinní příslušníci. S cestujícími prý pilot do kontaktu nepřišel. Novinářům to dnes řekli hlavní hygienik Michael Vít a Ilona Vysoudilová z ČSA.

Muž trpěl dýchacími potížemi, které u něj nebyly běžné, proto po návratu z USA navštívil ambulanci infekční motolské kliniky. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová ČTK řekla, že devětadvacetiletému muži lékaři odebraly vzorky, které odeslali do referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemoc u muže potvrdily dva testy, řekl Vít.

Česko se tak zařadilo po bok téměř pěti desítek zemí, kde se nemoc už objevila. K dnešnímu dni byla prasečí, respektive mexická chřipka v ČR u 101 případů podezření vyloučena a v pěti případech se na definitivní výsledek vyšetření čeká. Hospitalizováni jsou dva lidé.

Podle Víta se nakažený muž pohyboval po ČR před návštěvou nemocnice jeden den. Vít vyjádřil přesvědčení, že se pacient do týdne vyléčí. Počet devíti lidí, s nimiž muž přišel do kontaktu a které zdravotníci prošetřují, je podle Víta konečný. „Nikdo z nich nemá teplotu, nikdo nemá žádné příznaky, mají jediný problém, a to, že byli v kontaktu s tím člověkem a že mají také geografickou anamnézu,“ řekl Vít.

„Všem členům posádky, kteří s kolegou přišli do styku, byly provedeny nezbytné odběry a byla jim nařízena domácí karanténa. Nikdo z členů posádky nebyl před odesláním do karantény nasazen na jiný let,“ sdělila ČTK Vysoudilová. Inkubační doba trvá týden. Onemocnění by se tedy u sledovaných mělo podle Víta vyvrátit, případně potvrdit, v sobotu či neděli.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes po zasedání vlády řekla, že její úřad připravuje materiál, kterým by vládu pověřil nákupem vakcín proti nové chřipce. Chce rozšířit zásobu antivirotik, protože v současnosti by pokryla zhruba 20 procent obyvatelstva. V souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) je podle Juráskové třeba mít zásoby léků pro 30 procent obyvatel.

Vít varoval před panikou. Podle něj je situace pod kontrolou. Běžná sezonní chřipka navíc páchá v Česku daleko větší škody. „Každý rok zahyne na běžnou sezonní chřipku 2000 lidí a toto opravdu je za tento měsíc první případ, který má navíc naprosto minimální příznaky, chtěl bych tedy všechny uklidnit,“ řekl Vít.

Případy nemoci ve Spojených státech navíc podle něj nemají tak dramatický průběh jako například v Mexiku. V USA prý nemoci podlehli lidé oslabení, například ti kteří již dříve trpěli chronickým metabolickým syndromem nebo nemocemi srdce.

Jurásková konstatovala, že Česko své kroky při přípravě na možnou epidemii prasečí chřipky spolupracuje s ostatními státy EU. Ministerstvo chce rozhodnout o nákupu vakcín zodpovědně, a proto stále ještě shromažďuje informace o viru, protože ten při pohybu po světě mutuje.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) prokázali lékaři za poslední měsíc prasečí chřipku u více než 12.400 lidí. Nová nemoc se objevila podle informací k neděli ve 45 státech světa. Ke stejnému datu zatím stála života 91 lidí. Jen za posledních 24 hodin k neděli 17:00 byla nemoc prokázaná ve 26 nových případech v zemích EU a Evropského hospodářského prostoru.

Share Button