Člověk si má sám léčit jen známou bolest, jinak má jít k lékaři

Rozhodně by ale měl lékaře navštívit, pokud se objeví náhlá bolest, se kterou se nikdy předtím nesetkal. Bolest by si měl člověk sám léčit jen takovou, kterou z dřívějška zná: opakovaně se s takovou bolestí setkával, byl s ní u lékaře, je vyšetřen a ví, že to není nic závažného. ČTK to řekl lékař Centra pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Marek Hakl.

„Pokud někoho 40 let hlava nebolela a najednou má kruté bolesti hlavy a není si vědom žádné chyby, potom samozřejmě ano, nechť vezme svůj volně prodejný lék proti bolesti, ale rozhodně musí brzy navštívit lékaře, aby se ozřejmila příčina a co nejrychleji se zasáhlo,“ vysvětlil.

S bolestí by pacient měl zamířit k praktickému lékaři. Ten rozhodne, zda ji může léčit sám, nebo ho pošle na neurologii, ortopedii, rehabilitaci nebo jiné specializované pracoviště. V Česku je sto ambulancí léčby bolesti a pět specializovaných center léčby bolesti. Akutní bolest má upozornit na zdravotní problém, chronická bolest už tuto funkci nemá, stává se sama nemocí a musí se léčit.

Podle průzkumu agentury Median z roku 2004 trápí Čechy nejčastěji bolesti hlavy (67 procent), zad (40 procent), zubů (33 procent), dále menstruační bolesti a bolesti kloubů. Téměř polovina se uchyluje k samoléčbě, s výjimkou bolestí zubů.

Podle výzkumu Symply5Focus Groups z roku 2008 vnímají muži a ženy bolest odlišně. Ženy ji berou jako přirozenou součást života, muži jako osobní selhání. Ženy mají zkušenosti s bolestí z porodu, menstruace či migrény a většinou mají své tipy, jak se jí bránit. Nosí svůj lék v kabelce, aby ho měly po ruce, když je přepadne bolest. Podle Hakla už vědomí, že mají lék u sebe, pomáhá řadě žen psychologicky tak, že je ani bolest nepřepadne.

Muži obvykle své tipy proti bolesti nemají, nejsou na ni zvyklí od přírody. Mívají bolesti, které si způsobí sportem či těžkou fyzickou prací. Cítí se zahanbeně, když je něco bolí.

V řadě volně prodejných léků na bolest si už 30 let udržuje přední pozice Ibalgin, který je podle průzkumů i prodejů nejoblíbenějším přípravkem na bolest v Česku. Značku zná 63 procent obyvatel, na českém trhu si drží 28 procent mezi léky na bolest, na slovenském 49 procent.

„Ibalgin je díky své typicky růžové barvě nezaměnitelný a jasně rozpoznatelný. Tím pádem je minimální možnost záměny s jakoukoli bílou tabletkou,“ řekla ČTK mluvčí výrobce Věra Kudynová. Hakl potvrdil, že lék je oblíbený hlavně mezi ženami. „Je to pozitivní barva, už tím léčí,“ řekl.

Share Button