ČLK radí lékařům nezapojovat se do projektů dat po internetu

Česká lékařská komora (ČLK) doporučila lékařům, aby se zatím nezapojovali do projektů na předávání zdravotních dat pacientů po internetu. Novinářům to dnes řekl prezident ČLK Milan Kubek. Předávání citlivých údajů o pacientově zdravotním stavu není podle něj dosud upraveno tak, aby se nedostaly do nepovolaných rukou. Jde také o ochranu duševního vlastnictví lékaře, který data sbírá.

„Je nám jasné, že pokrok se zastavit nedá, ale projekty, jako například elektronické úložiště receptů, které připravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nebo internetové zdravotní knížky (IZIP) nesou obrovské riziko zneužití,“ prohlásil Kubek. Představitelé obou projektů slova o špatném zabezpečení dat odmítli.

Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK řekl, že od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) mají stanovisko, že postupují v souladu se zákonem. „Nyní byla zahájena také kontrola. Vítáme takovéto ověření, protože nedůvěra se rozpustí jedině tím, že se projekt obhájí,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil i výkonný ředitel IZIP Tomáš Mládek. ČTK řekl, že mají řadu mezinárodních certifikátů v oblasti bezpečnosti dat, každoroční audit jim dělá bývalý ředitel ÚOOÚ a komisař Rady Evropy Karel Neuwirth a od vzniku v roce 2002 jim žádná data ze systému neunikla.

Doporučení nevstupovat do projektů předávání dat po internetu dala před dvěma týdny svým členům také Česká lékárnická komora. Obává se zneužití dat, která mají lékárníci zasílat do centrálního úložiště receptů. Podle lékárníků hrozí, že se tak kdokoli dostane k údajům o tom, co pacient užíval, a z toho se pozná i jeho onemocnění.

Podle závazného stanoviska ČLK by neměl mít kdokoli přístup k údajům konkrétního pacienta. Každý přístup do zdravotnické dokumentace musí být zaznamenán. Nahlédnout do dat by směli jen zdravotníci, kteří se podílejí na léčení pacienta. Pacient by měl mít právo zakázat vedení své zdravotnické dokumentace v elektronické podobě, zejména pokud by měla být poskytována po internetu. Pacient by také mohl omezit přístup k některé části dat, například k údajům o psychiatrické léčbě.

Data pro statistické zpracování musejí být podle závazného stanoviska ČLK anonymní. Lékař, který data shromažďuje, je nesmí dát komukoli k použití. „Pacient musí mít jistotu zachování lékařského tajemství. Pokud ji mít nebude, hrozí, že zamlčí důležité informace, což může nepříznivě ovlivnit rozhodování o další léčbě,“ vysvětlil Kubek.

Závazné stanovisko ČLK má obecný charakter, není zaměřeno jen na připravovanou databázi SÚKL, upozornil Kubek. ČLK se při jeho přípravě inspirovala podobnými materiály zahraničních lékařských komor, například norské, a vycházela i ze závazných dokumentů Stálého výboru evropských lékařů, jehož je ČLK členem.

Share Button

2 Komentár(ov)

  1. jimbo0222 | Úno 1, 2009 | Reply

    jeste nemeji asi dokonceno „vyberove rizeni“ pro tu „spravnou“ firmu :-(

  2. Martin Pilnik | Úno 1, 2009 | Reply

    Naopak, toto je už dávno pradávno vyriešené a nadiktované zo strany SUKL a IZP.